همه چیز درباره آندومتریوز

آندومتریوز

آیا می دانستید آندومتریوز یکی از دلایل نازایی است؟

آیا می دانستید خانم ها در سنین 15 الی 50 سالگی در خطر ابتلا به آندومتریوز قرار دارند؟

با ما در این مقاله به منظور کسب اطلاعات بیش تر در مورد آندومتریوز، علائم و درمان آن همراه باشید.

آندومتریوز

آندومتریوز

آندومتریوز یکی از شایع ترین بیماری ها در زنان می باشد. آندومتریوز معمولاً دردناک بوده و می تواند داخل و خارج از رحم رشد و تکثیر شود. این عارضه نوعی کیست بوده و می تواند اندام های بدن شامل لگن، لوله های رحمی و … را درگیر نماید.

در دوران قائدگی بدن دچار تغییر هورمونی شده و بافت کیست دچار پارگی می شود. این اتفاق سبب درد در هنگام عادت ماهیانه و باقی ماندن اسکار بر روی محل تشکیل آندومتریوز می شود. نزدیک به 5.5 میلیون زن آمریکایی از عوارض ناشی از آندومتریوز رنج می برند.

علائم آندومتریوز

درد در هنگام قائدگی یکی از شایع ترین علائم آندومتریوز می باشد. در برخی بانوان آندومتریوز سبب درد در هنگام نزدیکی شده و روابط جنسیشان را مختل می سازد. این دردها معمولاً در لگن و پشت به وجود می آیند و برخی اوقات ناحیه زیر شکم را نیز درگیر می کنند.

در برخی دیگر آندومتریوز بدون درد یا نشانه خاصی می باشد. بنابراین شایسته است به منظور چکاپ سالیانه به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و سونوگرافی های روتین را برای چک کردن وضعیت سلامتی خود به انجام رسانید.

 آندومتریوز یکی از شایع ترین بیماری ها در زنان می باشد. آندومتریوز معمولاً دردناک بوده و می تواند داخل و خارج از رحم رشد و تکثیر شود. جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

گرفتگی عضله یا آندومتریوز؟

بیش تر بانوان درد را در حین عادت ماهیانه خود تجربه می نمایند. داروهای مسکنی که توسط متخصص زنان و زایمان تجویز می گردند می توانند تا حد زیادی دردهای قائدگی را کاهش دهند.

اما در صورتیکه پس از گذشت دو روز از شروع دوران قائدگی این دردها تسکین نیافت و یا دردهای شکم و لگن به حدی زیاد شد که زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار داد، می بایست برای یافتن علت این عوارض به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

آندومتریوز و ناباروری

برخی اوقات اولین و یا تنها نشانه آندومتریوز مشکلات باروری می باشد. علت یک سوم از ناباروری ها در زنان آندومتریوز است. این در حالی است که مبتلایان خود علت ناباروری را به درستی نمی دانند. آندومتریوز می تواند سبب زخم در محلی که درگیر بیماری شده است شود.

اما خبر خوش اینکه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی آندومتریوز به راحتی قابل درمان بوده و افرادی که بر اثر این بیماری مبتلا به ناباروری شده اند می توانند دوباره حس مادر شدن را تجربه نمایند. یکی از روش های درمان ناباروری، درمان آندومتریوز می باشد.

علت آندومتریوز

تاکنون دلیل موجهی برای ایجاد آندومتریوز در خارج از رحم عنوان نشده است. عامل موروثی در ایجاد آندومتریوز نقش داشته و برخی از سلول های آندومتریوز در هنگام تولد تشکیل می شوند.

حال با این سوال مواجه می شویم که چه کسانی در بیش تر در معرض ابتلا به آندومتریوز قرار دارند؟

  • بانوانی که در سنین 30 الی 40 سالگی قرار دارند.
  • تجربه بارداری نداشته اند.
  • عادت ماهیانه آنها بیش از 7 روز طول می کشد.
  • سیکل ماهیانه آنها بیش از 28 روز است.
  • اولین تجربه پریود آنها قبل از 12 سالگی بوده است.
  • مادر یا خواهری دارند که به آندومتریوز مبتلا بوده است.

نتیجه گیری

آندومتریوز یک بیماری نسبتاً شایع در بین بانوان می باشد و درصورتیکه به موقع درمان نشود، می تواند سبب ناباروری شود. کشف و درمان این بیماری بر عهده پزشک متخصص زنان و زایمان می باشد.

پاسخ

5 + دو =

Call Now Buttonتماس با ما