آنمی ( کم خونی) در حاملگی

آنمی در حاملگی

آنمی ( کم خونی )در حاملگی چه بیماری است ؟ اگر آنمی (کم خونی) در بارداری درمان نشود چه عواقبی در پی دارد؟ راه های درمان آنمی در بارداری چیست؟ برای دانستن پاسخ این سوالات متن ذیل را بخوانید.

آنمی(کم خونی) در حاملگی

آنمی(کم خونی) در حاملگی

آنمی شایع ترین بیماری طبی است که حد اقل در 20  درصد حاملگی ها روی می دهد. آنمی، منجر به کاهش ظرفیت حمل اکسیژن شده، قلب برای جبران این کاهش ظرفیت برون ده قلبی را افزایش می دهد. این تلاش قلب منجر به افزایش بار و استرس قلب و عملکرد بطنی می شود.

مشکلاتی که بیماری آنمی در بارداری به وجود می آورد

بنابراین ممکن است آنمی با مشکلات دیگر (پره اکلامپسی) روی دهد،که منجر به نارسایی احتقانی قلب می گردد. یک شاخص غیر مستقیم از ظرفیت حمل اکسیژن، حجم گلبول های قرمز یا سطح هماتوکریت است. طیف هماتوکریت نرمال در زنان غیر حامله 37-47 در صد است، در حالی که این طیف در زنان حامله 33-44 درصد است و این امر به علت رقیق شدن خون در طی حاملگی (آنمی فیزیولوژیک حاملگی) است.

آنمی در بارداری به صورت هموگلوبین کمتر از 11gr/dl در سه ماهه اول و سوم و کمتر ازgr/dl  5/10 در سه ماهه دوم تعریف می شود. خانمی که مبتلا به کم خونی در طی حاملگی است، خونریزی هنگام زایمان هنگام زایمان را حتی اگر کم باشد نمی تواند به خوبی تحمل نماید.

زنانی که مبتلا به آنمی هستند، بروز مشکلات دوران نفاس آنها مانند عفونت بیشتر از زنان حامله با هماتوکریت نرمال است.

شایعترین آنمی در دوران بارداری

شایعترین آنمی در حاملگی شامل آنمی فقر آهن است. انواع دیگر آنمی، شامل آنمی های وراثتی یا اکتسابی هستند که شامل فقر اسید فولیک آنمی داسی شکل و تالاسمی است.

در طول ویزیت های پره ناتال، پزشک متخصص زنان  باید یک تاریخچه  ای از رژیم غذایی فرد تهیه نماید و آموزش های لازم را در مورد رژیم غذایی به وی توصیه نماید.

آنمی ( کم خونی)در بارداری می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد. جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

آنمی فقر آهن

آنمی پاتولوژیک حاملگی به طور کلی به وسیله فقر آهن ایجاد می شود. بدون درمان با آهن حتی زن حامله ای که رژیم غذایی بسیار خوبی داشته باشد، حاملگی را با فقر آهن به پایان خواهد برد. آهن به طور فعال از جفت جهت خونسازی جنین عبور می کند. رژیم غذایی به تنهایی نمی تواند جایگزین، آهن از دست رفته حاملگی گردد. رژیم مناسب و بدون درمان منجر به آنمی فقر آهن در اواخر بارداری و دوره نفاس می گردد. درمان موفق با استفاده از مکمل های آهن در طول بارداری امکان پذیر است  و به فرد حامله باید اهمیت درمان با آهن را در طول بارداری آموزش داد،علاوه بر این فرد باید در رژیم روزانه خود عوارض گوارشی درمان آهن را به حداقل برساند.تعدادی از افراد باردار به علت داشتن تهوع و استفراغ نمی توانندآهن خوراکی را تحمل نمایند.

آنمی فقر اسید فولیک

فقر اسید فولیک در زمان لقاح و اوایل بارداری با افزایش بروز نقایص لوله عصبی، شکاف لب و شکاف کام مرتبط است. حتی در فردی که تغذیه مناسب دارد، فقر فولات شایع است. تغذیه ضعیف، پختن با مقدار زیادی آب یا کنسرو کردن غذاها به ویژه سبزیجات منجر به فقر فولات می شود.

اثر سو جذب در آنمی فقر فولات

سو جذب، نقش مهمی در توسعه آنمی فقر فولات دارد آنمی فقر اسید فولیک در حاملگی های چند قلو شایع است در طول بارداری توصیه به دریافت روزانه 600 میکرو گرم اسید فولیک می گردد و فرد نیازمند استفاده از مکمل های اسید فولیک است.

سایر مقالات مربوط:

با فشار خون در بارداری چکنیم؟

زمان تعیین جنسیت جنین

دندانپزشکی در دوران بارداری ضرر دارد؟

 

پاسخ

بیست + شش =