آیا زگیل تناسلی مسری است؟

آیا زگیل تناسلی مسری است؟

زگیل تناسلی ( Condylomata Acuminata) در اثر ابتلا به ویروسی به نام HPV ایجاد می شود. این ویروس گونه های متعددی دارد که بعضی از آنها خطر کمتری وجود دارد. و فقط باعث ایجاد ضایعات پوستی یا همان زگیل ها می شوند. و با بیماری دیگری همراه نیستند. ولی تعداد کمتری از گونه های HPV که مهم ترین آنها گونه 16 و 18 هستند می توانند باعث ایجاد سرطان های  دهانه رحم، حنجره، پروستات و مقعد شوند. همین ویژگی باعث می شود که ابتلا یا عدم ابتلا به این ویروس بسیار اهمیت داشته باشد.

بسیاری از بیماران این سوال را می پرسند که آیا زگیل تناسلی مسری است؟ و راه های انتقال آن به چه صورت است؟

در پاسخ باید بگوییم که بله. این بیماری مانند تمام بیماری ها ویروسی دیگر مسری است و ویروس از طریق مالش پوست به پوست و عمدتا از طریق مقاربت انتقال پیدا می کند. و ابتلا به ویروس HPV همیشه همراه با زگیل تناسلی نیست. یعنی ممکن است فردی به ویروس مبتلا باشد ولی زگیلی در سطح پوست خود مشاهده نکند. در نتیجه عدم وجود زگیل به معنی عدم ابتلا به این ویرورس نیست. همانطور ممکن است فردی بعد از سال ها مبتلا شدن به ویروس دچار زگیل تناسلی شود. پس اگر فردی الان مبتلا به زگیل تناسلی شود به این معنا نیست که به تازگی دچار این بیماری شده است. ممکن است ویروس سال ها قبل وارد بدن بیمار شده باشد.

معمولا زمانی که در زوجی زگیل تناسلی در یکی از آنها مشاهده شد.  انگشت اتهام به سمت آن اشاره می شود و این تصور به وجود می آید که ابتدا او به بیماری مبتلا شده است. در حالی که واقعیت این است در این حالت به هیچ عنوان نمی توان گفت کدام یکی از آنها ابتدا به این بیماری دچار شده و زمان ابتلا کی بوده است.

چه افرادی در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند؟

معمولا زمانی که ویروس وارد بدن می شود سیستم ایمنی بدن فعال می شود و در بیش از 90 درصد موارد طی یک سال ویروس را در بدن از بین می برد. و آن را حذف می کند. اما در حدود 10 درصد بیماران ویروس در بدنشان از بین نمی رود و تا آخر عمر در بدن فرد باقی می ماند. این گروه در معرض ابتلا به سرطان هستند.

تشخیص بیماری زگیل تناسلی

برای تشخیص این بیماری در بدن خانم ها تست خاصی به صورت نمونه برداری از دهانه رحم وجود دارد. ولی متاسفانه در آقایان روش قابل اطمینانی برای اینکه بررسی کنیم آیا آقا مبتلا به ویروس هست یا نه، وجود ندارد.

متاسفانه استفاده از کاندوم که روشی برای جلوگیری از خیلی بیماری های مقاربتی مانند سفلیس، هپاتیت و ایدز است. برای ویروس HPV کارایی ندارد. و مانع انتقال ویروس نمی شود.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

روش جلوگیری از ابتلا به ویروس HPV

برای جلوگیری از ویروس HPV استفاده از واکسن گارداسیل که در سنین جوانی و نوجوانی تزریق می شود مفید است. بهترین سن تزریق این واکسن زیر 26 سال است ولی تا 50 سالگی هم می توان این واکسن را تزریق کرد.

اخیرا طی مطالعاتی که انجام شده است احتمال اینکه ویروس بتواند از راه های غیر از مقاربت جنسی منتقل شود، مطرح شده است. ولی به هر حال اصلی ترین راه انتقال مقاربت و افرادی که مولتی پارتنر هستند. یعنی خودشان یا شریک جنسی آنها با افراد متعددی نزدیکی داشتند اغلب مبتلا به این بیماری می شوند.

پاسخ

5 + چهار =

Call Now Buttonتماس با ما