بارداری به شیوه ی آی وی اف (IVF)

بارداری به شیوه ی آی وی اف (IVF)

آیا ivf روش مناسبی برای بارداری است؟ آیا روش ivf سرطان زا است؟ شانس موفقیت ivf چند درصد است؟ برای اطلاع از پاسخ این پرسش ها مطلب ذیل را بخوانید.

درمان ناباروری با روش ivf

IVF  روش مدرن و تکنیکی جدیدی است که در حدود 30 سال اخیر برای درمان زوج های نابارور به دنیا معرفی شده است. به این روش، کمک باروری و لقاح خارج رحم می گویند. در بسیاری از موارد ناباروری، IVF می توان کمک شایانی به زوج های نابارور کند.

 دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران  می باشند. که با تجربه و مهارت بالا به درمان انواع بیماری های زنان می پردازد. جهت دریافت مشاوره با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

روش IVF در چه مواردی استفاده می شود؟

  • مسدود شدن لوله های رحمی خانم
  • وجود اسپرم ضعیف در آقا
  • کاهش ذخیره تخمدانی در اثر بالا بودن سن خانم
  • اختلالات تخمک گذاری
  • چسبندگی های شدید در رحم و لگن
  • اندومتریوز

روش کارIVF چگونه است؟

بعد از ارزیابی های اولیه زوجین، جهت آماده سازی تخمدان ها ابتدا داروهای تحریک تخمک گذاری به خانم تزریق می شود. این داروها با پروتکل های مختلف  به بیمار تجویز شده تا تخمک ها بزرگ و بالغ شوند. بعد از بالغ شدن، تخمک ها از طریق روش جراحی از رحم خانم دریافت می شوند، این عمل با هدایت سونوگرافی صورت می گیرد. پس از دریافت، تخمک ها در محیط آزمایشگاه با اسپرم لقاح داده شده و بعد از ادغام، جنینی که در آزمایشگاه به وجو می آید، چند روز بعد با روش IVF به رحم مادر انتقال می یابد.

آیا روش IVF سرطان زا است؟

عمده نگرانی هایی که ممکن است وجود داشته باشد در رابطه با تجویز دارو ها است به این دلیل که این داروها باعث تغییر عملکرد هورمون ها جهت بزرگ شدن تخمک ها می شوند.در واقع کسانی که سابقه قبلی بیماری سرطان و یا این بیماری در اطرافیان نزدیک آنها وجود ندارد، دلایلی نیست که این دارو ها سبب بروز سرطان شوند و یا در طولانی مدت فرد را مستعد ابتلا به سرطان کنند. بر اساس شواهد علمی که وجود دارد سرطان زایی دارو های IVF ثابت نشده است.

مراقبت های بعد از IVF

شانس بارداری در خانم هایی که لقاح مصنوعی انجام داده اند چه در حالت استراحت و چه در حالت فعالیت یکسان است.  ما به این گونه افراد توصیه می کنیم که هر روشی که از نظر روحی و روانی آرامش بیشتری در آنها ایجاد می کند، مناسب است.

بارداری به شیوه ی آی وی اف (IVF)

نتیجه گیری

در نتیجه Ivf روش درمان ابتدایی در درمان ناباروری بسیاری از زوج ها نیست، یعنی ناباروری بسیاری از زوج ها را می توان با روش های ساده تر مانند تغییرات در سبک زندگی درمان کرد. در بعضی مواقع به خصوص در زمینه تخمدان پلی کیستیک که مشکل دیگری همراه آن نیست، با تحریک تخمک گذاری می توان بارداری رخ دهد. شانس موفقیت Ivf در هر انتقال بین 25 تا 30 درصد می باشد. به طور طبیعی در زوجی که نابارور نیستند هر ماه شانس موفقیت لقاح آنها زمان اقدام به بارداری 25 درصد می باشد.

سایر مقالات مربوط:

تعیین جنسیت با IVF

پیشرفته ترین روش درمان ناباروری کدام است؟

درمان ناباروری با ای یو ای

نشانه های ناباروری در زنان

پاسخ

1 × سه =