خونریزی اوایل بارداری

خونریزی اوایل بارداری

خونریزی اوایل بارداری می توانند سلامت مادر و جنین را به خطر اندازند ، خونریزی مادری ظرفیت حمل اکسیژن را کاهش می دهد و این کاهش ، زن را مستعد ابتلا به هیپوولمی ، آنمی ، عفونت ، لیبر  و زایمان زودرس نماید . بنابراین از اهمیت بالایی برخوردار است در صورتی که بسیاری از افراد به این مسئله اهمیت نمی دهند . در ادامه به دلایل ایجاد خونریزی اوایل بارداری می پردازیم …

خونرریزی در بارداری

خونرریزی در بارداری

خونریزی اوایل بارداری

خونریزی اوایل بارداری ، یک علامت هشدار دهنده برای مادر و پزشک است . خونریزی های نیمه اول حاملگی ( به شکل لکهه بینی – حال خفیف یا شدید ) که ممکن است روزها تا هفته ها پا برجا بماند ، شیوعی بین 20 الی 50 درصد داشته باشد و شایعرین علامت آنها سقط خود به خود ( با شیوع بیش از 50% ) است .

دلایل خونریزی اوایل بارداری

حاملگی مولار ، حاملگی نابجا ، صدمات و ضایعات سرویکس ، واژن یا فرج (نظر نارسایی سرویکس  ، اروزیون ، اکتروپیون سویکس ، آدنوم یا پولیپ ، کارسینوم ، عفونت و واریکوز ) خونریزی ناشی از کاشه شدن طفه و علل ناشناخته .

نکته : بیماری فون ویلبراند ، شایع ترین اختلال خونریزی دهند اثی اس . نام این بیماری از نام دکتر اریک فون بلبراند گرفته شده است که اولین بار این بیماری در سال 1926 کش کرد . این اختلال در یک درصد کل جمعیت دیده می شود .

اکتروپیون سرویکس

یکی از ضایعه دیگری که می تواند موجب خونریزی شود ، پولیپ رویکس می باشد .

این نوع خونریزی بدون درد می باشد و غالبا بعد از نزدیکی بوز میکند . پولیپ سرویکس به شکل یک توده یا زنگوله صورتی یا قرمز رنگ بیرون زده از دهانه سرویکی مشص می شود ( با گذاشتن اسپکولوم بررسی می شود ) .

در سراسر جهان خونریزی ، مهمترین عامل مرگ مادری شناخته شده است و تقریبا علت نیمی  از تمام مرگ های بعد از زایمان را در کشورهای در حال توسعه تشکیل می دهد .

خونریزی ناشی از کاشته شدن نطفه

به طور طبیعی متعاقب کاشته شدن نطفه در داخل اندومتر در بسیاری از بیماران خونریزی بروز می کند به شکل صورتی رنگ شدن ترشحات واژن و یا لکه بینی و در موارد بسیار کمی همانند خونریزی قاعدگی باشد . این حالت غالبا در هفته سوم و گاهی پنجم یا ششم بعد از اولین روز آخرین قاعدگی بروزر کرده ، غالبا این خونریزی بدون درد است ( باید از بیمار شرح حال گرفته شود ) و اکثرا بیش از 1 تا 2 روز ادامه نمی یابد . در این حال ، تمام بررسی های حاملگی طبیعی خواد بود .

می توانید برای معاینه و تشخیص دقیق این بیماری و یا انجام مشاوره با دکتر مظفری کرمانی شماره حاصل نمایید . شماره تماس : ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱

پیج اینستاگرام

خونریزی با منشا ادراری و یا گوارشی

در برخی موارد ممکن است خونریزی با منشا ادراری و یا گوارشی (هموروئید ) یا خونریزی واژینال اشتباه شود . ( در این صورت باید بیمار را مورد معاینه فیزیکی قرار دهند .) بنابراین باید این 2 ناحیه مورد بررسی قرار گیرد ( درخواست آنالیز ادراری در صورت شک به خونریزی یا منشا اداری ) .

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

یک × پنج =