درمان ناباروری با روش IVF

درمان ناباروری با روش IVF

در ایران این روش پیشرفت زیادی کرده و در ابتدا باید هنگام مراجعه زوجین تمام آزمایشات مربوطه  روی آنها صورت بگیرد و علت اصلی ناباروری مشخص شود و شیوه درمانی برای آنها انتخاب شود. به هر زوجی باید روش مناسب با نیازهای آنها پیشنهاد شود. درمان ناباروری با روش IVF درصد موفقیت بالایی دارد.

درمان ناباروری با روش IVF

درمان ناباروری با روش IVF

چگونگی انجام روش IVF

در این روش درمان ناباروری تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاه لقاح داده می  شوند و سپس درون رحم زن قرار داده می شوند. اگر رسیدن اسپرم به تخمک دچار ناهمواری شد باید علت آنرا که معمولا تعداد کم اسپرم، تحرک پایین اسپرم، چسبندگی حفره لگنی و بسته بودن لوله های رحمی است بررسی کنیم و از IVF جهت برطرف کردن مشکل استفاده کنیم.

مراحل انجام درمان ناباروری با روش IVF

  1. تحریک تخمک‌گذاری
  2. جمع آوری تخمک‌ها
  3. تهیه و آماده سازی اسپرم
  4. لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه

برای تخمک گذاری در خانم ها داروهای محرک تجویز می شود چرا که در تخمدان های زن مقادیری فولیکول دارای تخمک در حال رشد هستند. برخی از فولیکول های داخل تخمدان در هر سیکل قاعدگی رشد می کنند و رشد یکی از فولیکولها کامل می شود و در پروسه تخمک گذاری از تخمدان ها جدا می شود و دیگر فولیکول ها از بین می روند.

تحریک تخمک گذاری با داروها

خانمی که شروع به استفاده از داروها به عنوان محرک می کند تعداد بیشتری از فولیکولهای تخمدانش رشد می کنند و درصد بارور شدن این خانم بیشتر می شود زیرا می توان تعداد بیشتری تخمک جمع آوری کرد و در نهایت تعداد جنین های به وجود آمده بیشتر خواهد بود.

استفاده از داروها بنا بر سن و یا وضعیت بیمار با هم تفاوت دارند. این داروها شامل:

هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)

گنادوتروپین جفتی انسان (HCG)

برای تحریک تخمدان از هورمون تحریک کننده فولیکولی (FSH) به صورت خوراکی و یا تزریقی، استفاده می کنیم. و باید به مدت ده روز استفاده شود تا نتیجه دلخواه حاصل شود. برای اینکه تخمک ها آزاد شوند هورمون HCG را به کار می بریم که به موجب آن بعد از یک روز و نیم تخمک آزاد می شود و باید برداشته شود.

داروها گاهی به صورت تنها و گاهی به صورت ترکیبی تجویز می شوند.

جمع آوری تخمک

ابتدا از بیهوشی و یا بی حسی موضعی استفاده می کنیم. سپس از راه دیواره واژن تخمک ها را از تخمدان (که به علت تحریک تخمک گذاری بزرگ شده اند) جمع آوری می کنیم. 

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

5 × 3 =

Call Now Buttonتماس با ما