علائم زایمان طبیعی

علائم زایمان طبیعی

اوج بارداری یک خانم را می توان زایمان به شمار آورد. خانم هایی که برای اولین بار باردار می شوند، اضطراب و استرس زایمان آنان را فرا می گیرد و خواهان دانستن این هستند که کدام زایمان برایشان مناسب تر می باشد، اما ما در این مقاله سعی نموده ایم که علائم و نشانه های زایمان به خصوص زایمان طبیعی و همچنین مراحل درد زایمان طبیعی را برایتان به اختصار توضیح دهیم. جهت کسب اطلاعات لازم پیرامون نشانه های زایمان طبیعی بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما بمانید…

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یکی از روش های بسیار قدیمی است که به دلیل بهبودی سریع و سلامت مادر و فرزند نسبت به زایمان سزارین و دیگر زایمان ها برتری و اولویت دارد. اما این جمله بدان معنا نمی باشد که زایمان سزارین خطرناک بوده و از آن استفاده نمی شود، بلکه متخصص زنان و زایمان این پروسه را براساس شرایط مادر و جنین و دیگر عوامل آن را انجام می دهد.

علائم زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

مراحل شروع نشانه های زایمان طبیعی به راحتی قابل تشخیص نیست. اغلب مادران علائم و نشانه ها را نمی شناسند و با داشتن کوچک ترین درد و یا علادم جزئی در ماههای آخر، به اشتباه گمان می کنند که موعد زایمان فرا رسیده و به بیمارستان مراجعه می کنند.

اما جالب است بدانید که زایمان طبیعی سه مرحله دارد که عبارتند از:

 • مرحله اول پروسه زایمان
 • دومین مرحله خارج شدن نوزاد از رحم
 • آخرین مرحله خارج شدن جفت از رحم

دردهای زایمان طبیعی

عوامل متعددی در روند زایمان دخیل است که باعث می شود درد و انقباضات رحمی از مادری به دیگری متفاوت باشد. اما بیماری بسیار در سیر حاملگی موثر بوده و باعث ایجاد دردهای غیرطبیعی در پروسه زایمان می شود.

شایان ذکر است که بگوییم مادران در کلاس های دوران بارداری باید حضور داشته باشند تا با دردهای دوران بارداری و اقدامات بعد از آن آشنا شوند و در صورت رخداد هرگونه دردی به پزشک خود اطلاع دهند.

علائم زایمان طبیعی

انقباضات رحمی: از جمله نشانه های زایمان انقباضات رحمی است.

پاره شدن کیسه آب: از واضح ترین نشانه ها پاره شدن کیسه آبی است که محافظ جنین بوده که با پاره شدن آن حجم مایع آمنیوتیک کم شده و برای جنین خطرناک است، لذا حتما باید پروسه زایمان صورت گیرد.

لگن درد و کمر درد: درد از کمر شروع شده و تا زیر شکم یا بالای شکم کشیده می شود به طوری که تا امتداد لگن و کشاله ران نیز نفوذ پیدا می کند.

اسهال: انقباضات رحمی باعث نرم شدن حرکت و باز نمودن دهانه رحم می شود که روده را تحریک می کند و منجر به اسهال می شود.

ترشحات واژینالی: اگر مخاط دهانه ی رحم چسبنده و ژله ی مانندی که با خون آغشته شده باشد، اتفاق بیفتد، حتما مادر باید به بیمارستان مراجعه نماید.

روش انقباضات رحمی و زایمان طبیعی

درد و انقباضات رحمی به سه دسته تقسیم می شود که شامل:

 • فاز آغازین یا ابتدایی: در این مرحله از درد رحم منقبض می شود. این مرحله بسیار مهم است چرا که با تشخیص نادرست انقباضات ممکن است که وضعیت لگن تغییر کند و منجر به زایمان طبیعی نگردد.
 • فاز اکتیو یا فعال: این مرحله اوج درد است چرا که سرویکس یا دهانه رحم در حال باز شدن است. مادران در این مرحله باید آموزش صحیح تنفس و همچنین تکنیک های آرام کننده را طی کند و آن را تمرین نماید، تا به کاهش درد و سرعت بخشیدن به زایمان کمک کند. یکی از عواملی که بسیار در کاهش اضطراب عاطفی می تواند موثر باشد، گریه کردن مادران است که باعث می شود زایمان سریع تر صورت گیرد.
 • فاز گذر یا انتقالی: این مرحله را می توان به عنوان سخت ترین دوره، نام ببریم، زیرا که دهانه رحم در هر یک دقیقه 8 تا 10 سانتی متر باز می شود. این انقباضات هر 3 دقیقه تکرار می شود. مادران باید در این مرحله عمل دم و بازدم را به خوبی تنظیم کنند.

علائم زایمان طبیعی

توجه بفرمایید که با انقباضات پایانی نوزاد از کانال رحم یا واژن کشیده می شود، در اینجا متخصص زنان و زایمان یا ماما از مادر می خواهد که پروسه فشار را متوقف کند تا نوزاد خود به آرامی خارج شود، زیرا که متخصص خواهان این است که مادر کمتر در معرض خطر پارگی واژن قرار گیرد. این پروسه گاهی 5 تا 10 دقیقه طول می کشد و گاهی ساعت ها وقت گیر خواهد بود به خصوص اگر اولین نوزاد مادری باشد.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

مزایای زایمان طبیعی 

خوشبختانه باید متذکر شویم که زایمان طبیعی حسن و مزایای زیادی نسبت به دیگر زایمان ها دارد که  مهم ترین آن هوشیارو آگاهی داشتن مادر است که می تواند بلافاصله بعد از زایمان نوزاد را ببیند و او را در آغوش کشد و شیر دهد.

اما دیگر مزایای زایمان طبیعی شامل:

 • دوره نقاهت زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین بسیار کمتر است در واقع می توان گفت که در این نوع زایمان مادر بعد از 4 الی 5 ساعت قادر است که نوزاد را بدون نیاز به کمک دیگران در آغوش گیرد. در نتیجه نوزاد آرامش عاطفی را سریع تر از مادر دریافت می کند.
 • در زایمان طبیعی مادر حجم خون کمتری را نسبت به زایمان سزارین از دست می دهند.
 • با زایمان طبیعی درصد ابتلا به عفونت واژینال بسیار کمتر از دیگر زایمان ها می باشد.
 • این نوع زایمان هیچ گونه مشکلات تنفسی در نوزاد رخ نمی دهد.
 • در این نوع زایمان ازمواد بیهوشی و بی حسی استفاده نمی شود، در نتیجه مادر از خطرات اجتناب ناپذیر و عوارض مواد بیهوشی به دور است.
 • سریع رسیدن به تناسب اندام نسبت به زایمان سزارین
 • و مزایای دیگر…

چکیده مطلب

انتخاب زایمان طبیعی یا دیگر زایمان ها بسیار به سبک زندگی شخص بستگی دارد. مادر با تغذیه مناسب، استراحت کافی، ورزش های تقویت کننده عضلات لگنی، نوشیدن مایعات کافی و…  می تواند زایمان خوب و ایده آلی را داشته باشد.

باتشکر مدیریت سایت دکتر فریده مظفر کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

1 × چهار =