ورزش در بارداری

ورزش در بارداری

یک سوال اساسی که اصولا در ذهن مادران باردار ایجاد می شود این است که آیا ما باید فعالیت ورزشی انجام دهیم؟ آیا ما توانایی انجام فعالیت ورزشی داریم؟

به طو کلی روند یک بارداری صحیح و اصولی در گرو چهار عامل اصلی است که عبارت است از:

  • تغذیه مناسب

مادران باردار باید از تغذیه مطلوبی در این دوران بهره مند شوند.

  • بهداشت جسمانی
  • بهداشت روانی
  • تحرک و فعالیت ورزشی مناسب در دوران بارداری

واقعیت این است که حتی در صورت دارا بودن سه موارد اول ذکر شده بدون فعالیت ورزشی کافی در دوران بارداری روند اصولی و صحیح بارداری طی نمی شود.

ورزش در بارداری

ورزش در بارداری

عوارض ناشی از بارداری

در اکثر مواقع مشاهده شده است که مادر به سلامت وارد دوران بارداری شده است و بعد ها با عوارضی بارداری مانند دیابت بارداری، فشار خون دوران بارداری، کمر درد و یا پوکی استخوان به همراه می شود. اما فعالیت ورزشی کافی می تواند تا حد زیادی عوارض ناشی از دوران بارداری را به حداقل برساند.

تاثیر ورزش در کاهش اختلالات جنین

در اثر فعالیت ورزشی مادر در دوران بارداری، میزان خونرسانی و اکسیژن رسانی اندام های جنین به ویژه مغز افزایش پیدا می کند. به طور مثال مشکلاتی نظیر هایپوکسی در مغز جنین که می تواند ناشی از عدم خونرسانی کافی باشد از بین می رود.

به طور کلی نقایصی مانند اختلالات مغزی در جنین مادران ورزشکار بسیار کمتر مشاهده می شود و به مراتب بهره هوشی بالاتری خواهند داشت.

به دلیل اینکه در دوران بارداری با جان دو نفر مواجه هستیم پس باید بسیار با ملاحظه و رعایت اصول ایمنی، برنامه تمرینی در پیش گرفته شود.

به عنوان مثال یکی مشکلاتی که در دوران بارداری حادث می شود افزایش هورمون استروژن و ریلاکسین است که موجب بروز ناپایداری و شلی در عضلات، تاندون ها و لیگمان ها می شود و بدن مادر را مستعد پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن می کند به همین دلیل توصیه می شود که حتما قبل از شروع هر جلسه تمرینی مادران به خوبی بدن خود را با انجام حرکات کششی مناسب و پیاده روی سریع گرم کنند علاوه بر اینکه مادران عزیز می توانند در منزل یک سری تمرین را در خانه انجام دهند.

ورزش های مناسب در دوران بارداری

  • پیاده روی سریع

انجام ورزش های منظم مانند پیاده روی سریع بسیار توصیه می شود به خصوص به مادرانی که قرار است ورزش را در دوران بارداری را آغاز کنند.

  • دویدن ملایم

برای مادرانی است که قبل از دوران بارداری ورزش می کردند و دویدن را در برنامه تمرینی خود داشته اند، تمریناتی مانند دویدن هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند.

  • شنا کردن

تمرین در آب برای مادران باردار بسیار مفرح و مفید است.

  • یوگای دوران بارداری توصیه می شود.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

نتیجه گیری

توصیه کاربردی به مادران باردار برای شروع یک فعالیت ورزشی منسجم، منظم و اصولی در این دوران، این است که حتما تحت نظر یک متخصص در این زمینه و آگاه به ملاحظات بارداری تمرین را شروع کنند و باید برای هر مادر برنامه ای به صورت اختصاصی و مشخص تجویز شود و رعایت نکردن شیوه و اصول تمرین می تواند آسیب زا باشد.

سایر مقالات متخصص زنان و زایمان در غرب تهران :

درمان ناباروری

زایمان طبیعی

جراحی زیبای واژن

تشخیص و درمان ناباروری

پاسخ

2 + یک =