کیست رحم

کیست رحم

کیست رحم عارضه ای است که از ضایعات اطراف دهانه‌ی رحم و گردن رحم یا خود رحم ایجاد می‌شود.  کیست‌های رحم اندازه‌های مختلفی دارند، ممکن است کیست‌های ایجاد شده بسیار کوچک باشند (در حد یک عدس) یا ممکن به بزرگی یک طالبی باشند. در حقیقت کیست رحم یک نوع نیست بلکه انواع مختلفی دارد که ممکن است در بازه‌های زمانی مختلفی ایجاد شوند. اکثر کیست‌های رحم، از نوع خوش‌خیم هستند. کیست رحم می‌تواند در لوله‌ی رحم نیز ایجاد شود. همچنین ممکن است برخی کیست‌ها هنگام بارداری تشکیل شوند که اغلب این کیست‌ها خطرناک نبوده و معمولاً پس از بارداری یا هنگام قاعدگی (با فروریزی دیواره‌ی داخلی ایجاد شده) از بین می‌روند.

کیست رحم

علائم کیست رحم

شایع ترین علائم کیست رحم عبارتند از:

  • درد معده و مشکلات گوارشی: کیست رحم می‌تواند باعث ایجاد درد معده شود، لذا در برخی مواقع ممکن است این بیماری با اختلالات گوارشی اشتباه گرفته شود. این درد با افزایش فعالیت و تنش‌های روحی و روانی تشدید می‌یابد.
  • دیسمنوره: دیسمنوره یا همان قاعدگی دردناک یکی از علائم وجود کیست رحم می‌باشد. شایان ذکر است که دیسمنوره می‌تواند دلایل متعدد و زیادی داشته باشد، لذا دیسمنوره حتماً دلیل بر وجود کیست رحم نیست.
  • عفونت مکرر واژینال: عفونت‌های مکرر واژن و عفونت‌های لگنی می‌تواند یکی از علائم کیست رحم باشد.

شایان ذکر است که بیماری‌های زنان علائم مشابه و مشترکی دارند، لذا توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر کدام از علائم مذکور فوراً به متخصص زنان و زایمان رفته و از سهل انگاری و خود درمانی جداً خودداری به عمل آید. علی رغم اینکه کیست‌های رحم ممکن است پس از مدتی خود به خود از بین بروند، اما در برخی مواقع کیست رشد کرده و باعث ایجاد مشکلات خطرناکی خواهد شد. معمولاً کیست‌های رحم با داروهای خوراکی و یا در صورت بزرگ بودن با انجام عمل جراحی قابل درمان می‌باشند.

دلایل ایجاد کیست رحم

تا کنون دلیل اصلی ایجاد کیست رحم مشخص نشده است، اما عواملی وجود دارند که خطر ابتلا به کیست رحم را افزایش می‌دهند. عوامل ژنتیکی و سابقه خانوادگی و همچنین سابقه شخصی خود بیمار می‌توانند خطر ابتلا به کیست رحم را افزایش دهند. سایر عوامل افزایش دهنده‌ی خطر ابتلا به کیست رحم عبارتند از:

  • هر گونه اختلالات سرویکس اعم از نارسایی، وجود پولیپ و… .
  • سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان گردن رحم، سرطان پستان
  • عفونت های مزمن لگن و دستگاه تناسلی

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان :

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

پاسخ

4 × دو =

Call Now Buttonتماس با ما