Ivf  چیست؟

Ivf  چیست؟

منظور از ivf  چیست؟

آیا روش ناباروری با ivf  عوارض جانبی را ایجاد می کند؟

روش لقاح مصنوعی مناسب چه افرادی می باشد؟

در این مقاله به توضیح مفصل پیرامون ivf  چیست؟ پرداخته شده است، جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

یکی از روش های کمک باروری ای وی اف یا In Vitro Fertilization (لقاح خارج رحمی) می باشد که برخلاف روش های دیگر لقاح در خارج از رحم و در محیطی کاملا آزمایشگاهی صورت می گیرد، متخصص زنان و زایمان و نازایی و یا پزشکان باتجربه بعد از تشکیل جنین آن را در رحم قرار می دهند.

ivf--چیست؟

کاندیدای ivf  چه کسانی هستند؟

روش ای وی اف در گذشته برای خانم هایی مورد استفاده قرار می گرفت که لوله تخمدانی آنان دچار اختلال و ناهنجاری بود اما از این روش برای موارد دیگر از جمله: مردانی که اسپرم های ضعیف یا ناکافی برای باروری دارند، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کاندیدای دیگر عبارتند از:

  • مردانی که عدم تحرک اسپرم ضعیفی دارند.
  • خانم هایی که انسداد لوله رحم و یا چسبندگی رحم یا سرویکس دارند.
  • زنانی که در رحم جراحی هایی را انجام داده اند.
  • داشتن برخی از بیماری ها در ناحیه تناسلی خانم ها از جمله اندومتریوز.
  • کورتاژ و یا سقط های متعدد که منجر به کاهش بارداری شده است.

شایان ذکر است که بگوییم که اگردر یکی از زوجین سندرم پرکاری تخمدان مشاهده گردد، باید علت عقیم بودن زن یا مرد را شناسایی کرد تا بتوان درمان را نسبت به یکی از آن دو متمرکز نمود.

درصد موفقیت این روش بالا می باشد البته بسته به مراقبت های بعد از عمل متغیر می باشد، متذکر می شویم که در هر سیکل ivf  سه تا پنج جنین به رحم زن منتقل می شود که عوارض جانبی را برای خانم به همراه ندارد.

در پروسه ivf  متخصص زنان و زایمان 5 مرحله را طی می کند که عبارتند از:

  • تحریک تخمک گذاری
  • جمع آوری تخمک
  • آماده سازی اسپرم
  • لقاح در محیط آزمایشگاهی
  • انتقال جنین به رحم

آیا ivf خطرناک می باشد؟

این پروسه هیچ گونه عوارض جانبی و خطری را ایجاد نمی کند مگر این که بعد از عمل تخمک کشی (پانکچر) درد مخترصی در ناحیه شکم ایجاد شود که متخصص زنان و زایمان مقداری مسکن و ضد درد را تجویز می کند. اگر بعد از این فرآیند درد و خونریزی مداوم ایجاد شود باید حتما به پزشک مراجعه شود.

داشتن تهوع و سرگیجه بعد از تخمک کشی به علت داروهای بیهوشی است وباید بگوییم امری کاملا طبیعی بوده و به مرور برطرف خواهد شد.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

چکیده مطلب

سن زوجین و درجه سلامت تولید مثلی در زمان لقاح مصنوعی درصد موفقیت این روش را افزایش می دهد، هر چقدر سن مادر پایین و کم باشد، نتیجه بهتری را به همراه خواهد آورد.

باتشکر مدیریت سایت دکتر فریده مظفر کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

3 × 5 =