انواع کیست های تخمدان

انواع کیست های تخمدان

کیست های تخمدانی کیسه های کوچک و آبکی هستند. گرچه بیشتر این کیست ها خوش خیم اند و به خودی خود از بین می روند، اما پارگی و ترکیدگی آن ها می تواند منجر به بروز درد، و اقدامات درمانی بیشتر شود.

زنان بعد از یائسگی بیشتر در معرض داشتن کیست های تخمدانی قرار می گیرند.

انواع کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

کیست فولیکولی

کیست فولیکولی، شایع ترین نوع کیست تخمدان است. در طول سیکل قاعدگی، تخمک در کیسه ای به نام فولیکول، رشد می کند. این کیسه درست در داخل تخمدان ها قرار دارد. در بیشتر مواقع، با پاره شدن این کیسه و فولیکول، تخمک رها می شود. اما در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد، مایع درون فولیکول تبدیل به کیست می شود.

کیست جسم زرد

کیسه های فولیکولی بعد از آزاد شدن تخمک، از بین می روند. اما اگر چنین اتفاقی نیفتد، مایع اضافی و بیشتری در داخل کیسه جمع می شود. تولید بیش از حد مایع منجر به انباشته شدن فضای داخلی فولیکول و بزرگ شدن غیر عادی آن می شود.

کیست درموئید

کیست درموئید از جمله کیست های خوش خیم تخمدان است و می تواند حاوی مو، چربی و یا سایر بافت ها باشد. این کیست ها در هر سنی ممکن است ایجاد شوند، اما در سنین باروری بیشتر دیده می شوند.

کیست اندومتریوما

کیست اندومتریوما یکی از شایع ترین کیست ها است و 30 تا 40 درصد زنان این نوع کیست را دارند و افراد اغلب از درد ناحیه لگن شکایت می کنند.

برخی از زنان به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا می شوند. در چنین شرایطی، تعداد زیادی کیست های کوچک در تخمدان تشکیل می شود. این نوع از کیست در صورت بزرگ شدن و عدم بهبودی، می تواند موجب نازایی شود.

کیست فانکشنال

کیست فانکشنال، کیسه ای است که در سطح تخمدان زنان، در زمان تخمک گذاری و یا بعد از آن تشکیل می شود. کیسه اغلب بعد از آزاد شدن تخمک از بین می رود. در صورتی که تخمک آزاد نشود، کیسه پر از مایع می شود.

بیشتر کیست های فانکشنال بی ضرر هستند و منجر به بروز علائم نمی شوند و نیازی به درمان پیدا نمی کنند.

Source: https://www.healthline.com

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

 

پاسخ

چهارده − 10 =