بیماریهای زنان

بیماریهای زنان

تعدادی از بیماریها مانند سرطان پستان ، سرطان دهانه رحم، سرطان روده بزرگ و بیماریهای مقاربتی به دلیل شرایط فیزیکی زنان بیشتر در آنها بروز می کند و به همین دلیل این بیماریها را معمولاً بیماریهای مخصوص زنان می دانند. در این مقاله به تشریح سرطان پستان می پردازیم.

سرطان پستان

سرطان پستان

امروزه محققان به این نتیجه رسیده اند که سرطان پستان یکی از عوامل اصلی مرگ بین سنین 79-40 سالگی بین زنان شناخته می شود . از روشهای شناسایی به موقع این بیماری ، روشهای غربالگری است که یکی از اهداف ما در این مقاله این است که با اسم بردن از این روش روی آن تأکید کنیم و از زنان خواهش کنیم که آزمایشات و تصویربرداری های دوره ای  را بعد از 40 سالگی به صورت منظم انجام دهند تا چنانچه بیماری مانند بیماری صعب العلاج سرطان در مراحل آغازین بود با تشخیص زودرس به خود و متخصص زنان کمک ارزنده ای بکنند. یکی از روشهایی که به ما کمک می کند دو الی پنج سال پیش از آنکه توده ای در سینه قابل لمس باشد سرطان پستان را شناسایی کرده و در صدد پیشگیری برآیید. روش دیگر معاینه سینه است به این صورت که هفت تا ده روز پس از آغاز قاعدگی (البته اگر همچنان عادت ماهیانه می شوید) خودتان سینه هایتان را معاینه کنید و اگر دیگر عادت ماهیانه نمی شوید یک روز مشخص را در روز به یاد داشته باشید و هر ماه در همان روز تعیین شده سینه هایتان را معاینه کنید .

عوامل ایجاد سرطان پستان

از عواملی که در ایجاد سرطان پستان حرف اول را می زنند می توان به سن، سابقه فامیلی، عوامل ژنتیکی  و هورمونی اشاره کرد.سرطان پستان برای مردان حدود 1 درصد اتفاق می افتد به همین علت این سرطان به عنوان یک بیماری زنانه معرفی شده است. از مهمترین عوامل خطرناک در سرطان پستان بالا رفتن سن است یعنی این سرطان بین زنان کمتر از 30 سال به ندرت اتفاق می افتد ولی این نکته را از یاد نبریم که میانگین سن بروز سرطان پستان در زنان ایرانی 10 الی 15 سال کمتر از کشورهای غربی می باشد و متاسفانه بیشترین موارد بین سنین 49-40 قرار دارند.

از دیگر عواملی که در بروز سرطان پستان تأثیرگذارند سبک زندگی، عادت های بدنی مشابه، سن اولین قاعدگی و رژیم های غذایی که حاوی چربی مخصوصا چربی حیوانات پستاندار است، می باشند.

نکته:

رژیم های حاوی میوه و سبزی زیاد احتمال مبتلا شدن به سرطان پستان را کاهش می دهند.
تعداد زیادی از چربی ها در افزایش میزان استروژن در بدن مؤثرند در نتیجه باید در مصرف چربی ها نهایت دقت را به کار ببندید تا منجر به سرطان سینه نشود. همچنین نقش ورزش در زنان بسیار حائز اهمیت است چرا که زنانی که فعالیت ورزشی ندارند 37% بیشتر در معرض شیوع سرطان قرار دارند.

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ