تزریق اسپرم داخل تخمک

تزریق اسپرم داخل تخمک

این روش معمولاً در مواردی کاربرد دارد که اسپرم مرد از لحاظ تعداد، تحرک یا شکل، کیفیت مورد نظر را ندارد. همچنین در مواقعی که چند بار عمل IVF انجام شده و نتیجه کسب نشده است از عمل میکرواینجکشن کمک می‌گیرند.

تزریق اسپرم داخل تخمک

مراحل انجام عمل

این روش نیز مانند IVF ، مراحل تحریک تخمدان، تخمک‌گیری، تزریق اسپرم داخل تخمک، لقاح و انتقال جنین را شامل می‌شود. اگر بخواهیم به صورت کلی این روش را توضیح دهیم، یک اسپرم را در محیط آزمایشگاه داخل یک تخمک تزریق می‌کنند، سپس لقاح و تقسیم سلولی انجام می‌شود و جنین به وجود می‌آید.

مرحله اول

مراحل انجام این روش به این صورت است که ابتدا تخمدان‌ها را تحریک می‌کنند. برای تحریک از داروهای هورمونی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال تزریق عضلانی آمپول HMG تخمدان‌ها را برای رشد فولیکول تحریک می‌کند و موجبات بلوغ تخمک‌ها و شروع فرآیند تخمک‌گذاری را فراهم می‌آورد.

مرحله دوم

مرحله‌ی دوم از این قرار است که عمل تخمک‌گیری با کمک یکی از دو روش لاپاراسکوپی یا سونوگرافی واژینال قابل اجراست. در این مرحله نیازی به بیهوشی طولانی مدت نیست و نهایتاً با یک بیهوشی کوتاه مدت یا بی‌حسی موضعی می‌توانیم این عمل را انجام بدهیم. اگر در این مرحله از سونوگرافی استفاده کنیم، پزشک با استفاده از دستگاه سونوگرافی فولیکول‌ها را مشاهده می‌کند و با سوزن‌های مخصوص مایع فولیکولی را همراه با تخمک می‌کشد بیرون که به این کار پانکچر گفته می‌شود.

مرحله سوم

در مرحله‌ی سوم اول سلول‌های دور تخمک را با کمک آنزیم جدا می‌کنند بعد اسپرم را به داخل تخمک تزریق می‌کنند.

در عمل میکرواینجکشن برای اینکه درصد موفقیت را افزایش بدهند چندین تخمک را لقاح می‌دهند. در نتیجه تعداد زیادی جنین تشکیل می‌شود که اگر جنین‌ها کیفیت مطلوبی داشته باشند فریز و نگهداری می‌شوند تا در بارداری‌های بعدی مورد استفاده قرار بگیرند.

مرحله چهارم

در مرحله‌ی چهارم که مرحله‌ی پایانی  این عمل است جنین به کمک یک کاتتر به داخل رحم منتقل می‌شود و بعد از مدت یک الی دو ساعت پس از انتقال جنین، بیمار را مرخص می‌کنند. این مرحله هم نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.

مزایا و محدودیت‌های عمل میکرواینجکشن

از مزایای این عمل می‌توان به این موضوع اشاره کرد که چنانچه تنها یک اسپرم سالم از مرد داشته باشیم نیز این عمل قابل اجراست. همچنین چنانچه بیمار فاقد لوله‌های رحمی باشد هم در روند این عمل ایرادی به وجود نمی‌‌آید. فقط یک محدودیت در انجام این عمل وجود دارد و آن هم کاهش میزان بارداری در زنان بالای 40 سال به دلیل پایین بودن کیفیت تخمک‌های زن است.

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

پاسخ

5 + نه =

Call Now Buttonتماس با ما