تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

در کشورهای در حال توسعه که منابع بهداشتی محدودی دارند سرطان دهانه رحم دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در زنان می باشد و تست پاپ اسمیر به عنوان روش غربالگری امکان تشخیص این بیماری به شکل مهاجم در مراحل اولیه فراهم کرده است. غربالگری باید در سن 20 سالگی یا ظرف مدت سه سال پس از شروع فعالیت جنسی شروع شود.

تست پاپ اسمیر

سرطان رحم

سرطان دهانه رحم یک بیماری قابل پیشگیری بوده که یک دوره پیش تهاجمی طولانی دارد برنامه های  بیمار یابی مانند تست پاپ اسمیر در تشخیص ضایعات پیش تهاجمی تاثیر گذار است. یکی از آزمایش های مهمی که همه خانم ها باید انجام بدهند تست پاپ اسمیر است این تست جهت غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می شود. در واقع توسط این تست سلول های بدخیم یا پیش بدخیم دهانه رحم خیلی سریع تر تشخیص داده می شوند و این شانس را به وجود می آورد که قبل از آنکه سلول ها به سمت بدخیم شدن بروند تشخیص داده و درمان شوند.

این تست برای افراد بالای 20 سال توصیه می شود که باید هر سه سال یک بار انجام شود و تا سن 65 سالگی ادامه پیدا کند البته افرادی پایین تر از سن 20 سالگی که زودتر ازدواج کردند و واد رابطه جنسی شده اند بعد از یک سال باید ایت تست را انجام دهند.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر هر سه سال یک بار است اما با وجود یک سری عوامل خطرناک سالی یکبار انجام شود این عوامل عبارتند از:

 • سابقه سرطان
 • سابقه سلول های پیش سرطانی
 • ضعف سیستم ایمنی
 • افراد سیگاری

تمام این موار باعث می شوند تا سیستم ایمنی ضعیف تر از حالت عادی باشد و شانس ابتلا به سرطان افزایش یابد بنابراین تست پاپ باید با فواصل کمتری صورت گیرد.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

در تست پاپ اسمیر طی یک معاینه داخلی نمونه برداری صورت می گیرد. انجام این تست عمدتا  برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم می باشد. ابتدا پزشک شرح حال کامل بیمار را و سوابق پزشکی او را ثبت می کند سپس شخص روی تخت مخصوص معاینه زنان دراز می کشد. برای انجام این تست نیاز به اسپکولوم و یا وسیله یکبار مصرف مخصوص معاینه می باشد. قبل از شروع نمونه برداری، اسپکولوم با آب گرم مرطوب می شود سپس با استفاده از آن دیواره های رحم باز می شود تا دهانه رحم قابل مشاهده باشد.پزشک به وسیله سیتوبراش یا برس مخصوص تعدادی از سلول های دهانه رحم را با حرکت دورانی مخصوص برمی دارد.

این معاینه به شخص آسیبی وارد نمی کند و دردناک نیست و فقط ممکن است بر اثر برخورد اسپکولوم به واژن احساس ناخوشایندی در شخص ایجاد شود. گاهی پس از انجام تست پاپ اسمیر شخص خونریزی کمی دارد که این موضوع به هیچ وجه نگران کننده نیست.

بررسی آزمایشگاهی 

سلول های گرفته شده به آزمایشگاه ارسال می شوند که از طریق بررسی میکروسکوپی ناهنجاری های احتمالی بررسی شود در صورت وجود ناهنجاری های جزئی یک آزمایش مجدد ظرف مدت چند ماه تا یک سال و با بررسی های تکمیلی مانند کلپوسکوپی صورت می گیرد. این ناهنجاری ها قابل درمان هستند و در صورتی که نارسایی های شدید تری وجود داشته باشد انجام معاینات و بررسی ها بیشتر ضروری است.

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

آیا بعد از تست پاپ اسمیر فرد دچار خونریزی می شود؟

تست پاپ اسمیر برای دختران باکره هم صورت می گیرد؟

در این مقاله به توضیح جامع و مفصل پیرامون آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟ پرداخته شده است، جهت کسب اطلاعات لازم پیرامون این مطلب بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه شوید…

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر آزمایشی است جهت غربالگری سرطان گردن رحم یا گرفتن نمونه از سلول های تولید مثل زنان صورت می گیرد. این آزمایش هرساله برای بانوان 21 تا 65 سال صورت می گیرد.

در این آزمایش متخصص زنان و زایمان در ابتدا از یک برس یا اسپاتول کوچک استفاده می کند تا سلول ها را از دهانه رحم به آرامی جدا کند تا بتوان آن ها را تحت میکروسکوپ برای سرطان دهانه رحم یا تغییرات سلولی که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود ، بررسی نماید. پاپ اسمیر همچنین ممکن است به یافتن سایر شرایط مانند عفونت یا التهاب در واژن کمک کند. گاهی اوقات پزشک همزمان با آن به معاینه لگن نیز می پردازد و ممکن است برخی با آزمایشات از انواع پاپیلومای انسانی (HPV) صورت گیرد. به این تست پاپانیکلوآ نیز می گویند.

زمان مناسب تست پاپ اسمیر چه هنگام می باشد؟

بهترین زمان این تست حدود 15 روز عادت ماهانه می باشد.

اگر خانمی می خواهد این آزمایش را انجام دهد باید با این شرایط به متخصص مراجعه نماید که:

هیچ گونه آمیزش جنسی با همسر خود اعمال نکرده باشد.

محیط واژن تمیز و خشک باشد.

در هنگام اجرای این تست فرد باید تمام عضلات را شل نماید تا متخصص بتواند به راحتی تست را دریافت کند و به آزمایشگاه ارسال کند.

یکی از مزایای خوب تست پاپ اسمیر در این است که:

به دلیل پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس توسط این تست ، میزان ابتلا به سرطان و مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم به طرز چشمگیری کاهش یافته است. بیشتر نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر نشان دهنده مراحل اولیه بیماری است و نیاز به مشاهده معقول توسط پزشک و یا متخصص زنان و زایمان را دارد.

عوامل خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم شامل شرایطی است که احتمال ابتلا به سرطان به ویروس پاپیلومای انسانی و همچنین سایرعوامل از جمله موارد زیر را کاهش می دهد.

بعضی ازعواملی که سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد، شامل:

 • مقاربت های جنسی متعدد
 • شروع رابطه جنسی در سنین پایین
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • ابتلا به سرطان قبلی در دستگاه تناسلی داخلی و تحتانی
 • استعمال دخانیات بیش از حد
 • و…

پزشکان به طور خلاصه تاکید می کنند که غربالگری سرطان رحم در حال حاضر هر 3 سال از 21 سالگی باید صورت گیرد. اگر آزمایش پاپ و HPV انجام شود، غربالگری سرطان دهانه رحم برای زنان بالای 30 سال ممکن است هر 5 سال انجام گیرد.

محدودیت سنی بالایی برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود ندارد زیرا میزان ابتلا به سرطان گردن رحم با افزایش سن در زمانی که زنان احتمال ابتلا به پاپ اسمیر کمتر است ، افزایش می یابد. تشخیص بیشتر این سرطان ها در زنان بالای 50 سال است. حتی پس از یائسگی ، یک خانم باید به طور منظم آزمایش پاپ را انجام دهد. زنان بالای 65 سال که در 10 سال گذشته سه یا بیشتر تست پاپ را پشت سر گذاشته اند و هیچ نتیجه ای از تست غیر طبیعی پاپ در 10 سال گذشته ندارند ، می توانند جلوی تست پاپ را بگیرند.

اگرخانمی رحم خود را برداشته باشد ، در صورت وجود تاریخچه تغییرات پیشرفته پیش سرطانی که در پاپ اسمیر یا سایر سرطان های دستگاه تناسلی تحتانی، باید هنوز آزمایش های غربالگری سالانه انجام دهد.

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

خطرات تست پاپ اسمیر چیست؟

روش پاپ اسمیر پیچیده یا دردناک نیست. تنها خطر عدم تشخیص سرطان دهانه رحم به موقع برای تشخیص و درمان آن می باشد.

ممکن است بعد از این آزمایش مقداری خونریزی صورت بگیرد اما به گونه ای نمی باشد که فرد نتواند بعد از آن به فعالیت های روزمره نپردازد.

چگونگی آمادگی برای تست پاپ اسمیر

 • بهترین زمان برای داشتن تست پاپ اسمیر زمانی است که خانم در دوران چرخه قاعدگی بسر نبرد.
 • به مدت دو روز قبل از تست پاپ ، از موارد زیر اجتناب شود، زیرا ممکن است تست را دشوارتر نماید.
 • مقاربت
 • داروهای واژینال
 • داروهای ضد بارداری واژن مانند فوم های ضد بارداری ، کرم ها و…

تفسیر تست پاپ اسمیر به این معنا است که:

یافته آزمایش منفی یا طبیعی بدان معنی است که دهانه رحم سالم به نظر می رسد. تمام سلول ها از نظر اندازه و شکل سالم هستند.

یافتن تست مثبت یا غیرطبیعی به معنای وجود چیز غیرمعمول در نمونه است. در این آزمایش سلول های غیر طبیعی با اندازه و شکل متفاوت مشاهده شد.

نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر همیشه نشان دهنده سرطان نمی باشد. سلول ها گاهی غیر طبیعی ظاهر می شوند اما سرطانی نیستند. زن برای مراقبت های بعدی باید به متخصص زنان و زایمان باتجربه مراجعه کند.

عفونت دهانه رحم ممکن است نتیجه آزمایش غیرطبیعی ایجاد کند. مخمر ، تریکوموناس ، کلامیدیا یا عفونت سوزاک می تواند باعث شود سلول های دهانه رحم ملتهب شوند. پس از درمان عفونت ، نتیجه پاپ اسمیر معمولا به حالت عادی برمی گردد.

اگر نتیجه پاپ اسمیر به دلیل عفونت مثبت باشد ، علت اصلی باید درمان شود. سپس آزمایش باید طی 2-3 ماه تکرار شود ، زیرا سرطان دهانه رحم توسط عفونت پنهان می شود. معاینه توسط پزشک ضروری است.

شایان ذکر است که بگوییم اگر نتیجه پاپ اسمیر یک خانم طبیعی باشد ، غربالگری روتین را ادامه می دهد.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

چه زمانی از کولپوسکوپ استفاده می شود؟

اگر نتیجه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد ، پزشک بسته به نوع دقیق ناهنجاری و وجود هرگونه عفونت ، آزمایش تکرار یا پیگیری مکرر را توصیه می کند. پزشک ممکن است تصمیم به انجام روشی بنام کولپوسکوپی بگیرد.

در این آزمایش ، پزشک از طریق ابزاری به نام کولپوسکوپ (میکروسکوپ نوری) به دهانه رحم نگاه می کند تا به دنبال توضیحی درباره ناهنجاری در یافته پاپ اسمیر باشد. این عمل در مطب به روشی مشابه پاپ اسمیر انجام می شود ، اما پزشک از یک ابزار مخصوص مشاهده استفاده می کند که ظاهر سطح گردن رحم را بزرگ می کند تا منطقه را برای ناهنجاری ها بررسی نماید.

این آزمایش اصلا دردناک نیست و عوارض جانبی به همراه ندارد. انجام این آزمون در دوران بارداری نیز امکان پذیر می باشد.

اگر یافته های غیر طبیعی در دهانه رحم وجود داشته باشد ، پزشک بیوپسی را انجام می دهد (یک نمونه از بافت را برای مشاهده در زیر میکروسکوپ می برد).

در بیوپسی ، پزشک نمونه کوچکی از بافت دهانه رحم زن را می گیرد تا ببیند سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. بیوپسی تنها راهی برای تعیین این که آیا سلول سرطانی وجود دارد یا خیر؟

چندین نوع بیوپسی را می توان تحت انواع مختلف بیهوشی انجام داد.

برای درمان بافت پیش سرطانی، متخصص زنان ممکن است در طی انواع خاصی از روش های بیوپسی، بافت غیر طبیعی را به طور کامل از بین ببرد.

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

چکیده کلام

تست پاپ اسمیر هیچ گونه عوارضی برای بیمار به همراه ندارد اما اگر بعد از این آزمایش ترشحات غیر معمول از واژن، لکه های خون یا خونریزی سبک به غیر از یک دوره طبیعی، خونریزی یا درد هنگام رابطه جنسی و… برای فرد ایجاد شد، بهتر است فورا به متخصص زنان و زایمان مراجعه نماید و علائم را بررسی نماید تا پزشک درمان مناسب را تجویز نماید.

سایر مقالات متخصص زنان خوب در غرب تهران :

تشخیص و درمان ناباروری

بیماری زگیل تناسلی

خونریزی های غیر طبیعی رحم

تنبلی تخمدان چیست

پاسخ

دو × یک =

Call Now Buttonتماس با ما