تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

در کشورهای در حال توسعه که منابع بهداشتی محدودی دارند سرطان دهانه رحم دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در زنان می باشد و تست پاپ اسمیر به عنوان روش غربالگری امکان تشخیص این بیماری به شکل مهاجم در مراحل اولیه فراهم کرده است. غربالگری باید در سن 20 سالگی یا ظرف مدت سه سال پس از شروع فعالیت جنسی شروع شود.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

سرطان رحم

سرطان دهانه رحم یک بیماری قابل پیشگیری بوده که یک دوره پیش تهاجمی طولانی دارد برنامه های  بیمار یابی مانند تست پاپ اسمیر در تشخیص ضایعات پیش تهاجمی تاثیر گذار است. یکی از آزمایش های مهمی که همه خانم ها باید انجام بدهند تست پاپ اسمیر است این تست جهت غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می شود. در واقع توسط این تست سلول های بدخیم یا پیش بدخیم دهانه رحم خیلی سریع تر تشخیص داده می شوند و این شانس را به وجود می آورد که قبل از آنکه سلول ها به سمت بدخیم شدن بروند تشخیص داده و درمان شوند.

این تست برای افراد بالای 20 سال توصیه می شود که باید هر سه سال یک بار انجام شود و تا سن 65 سالگی ادامه پیدا کند البته افرادی پایین تر از سن 20 سالگی که زودتر ازدواج کردند و واد رابطه جنسی شده اند بعد از یک سال باید ایت تست را انجام دهند.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر هر سه سال یک بار است اما با وجود یک سری عوامل خطرناک سالی یکبار انجام شود این عوامل عبارتند از:

  • سابقه سرطان
  • سابقه سلول های پیش سرطانی
  • ضعف سیستم ایمنی
  • افراد سیگاری

تمام این موار باعث می شوند تا سیستم ایمنی ضعیف تر از حالت عادی باشد و شانس ابتلا به سرطان افزایش یابد بنابراین تست پاپ باید با فواصل کمتری صورت گیرد.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

در تست پاپ اسمیر طی یک معاینه داخلی نمونه برداری صورت می گیرد. انجام این تست عمدتا  برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم می باشد. ابتدا پزشک شرح حال کامل بیمار را و سوابق پزشکی او را ثبت می کند سپس شخص روی تخت مخصوص معاینه زنان دراز می کشد. برای انجام این تست نیاز به اسپکولوم و یا وسیله یکبار مصرف مخصوص معاینه می باشد. قبل از شروع نمونه برداری، اسپکولوم با آب گرم مرطوب می شود سپس با استفاده از آن دیواره های رحم باز می شود تا دهانه رحم قابل مشاهده باشد.پزشک به وسیله سیتوبراش یا برس مخصوص تعدادی از سلول های دهانه رحم را با حرکت دورانی مخصوص برمی دارد.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

این معاینه به شخص آسیبی وارد نمی کند و دردناک نیست و فقط ممکن است بر اثر برخورد اسپکولوم به واژن احساس ناخوشایندی در شخص ایجاد شود. گاهی پس از انجام تست پاپ اسمیر شخص خونریزی کمی دارد که این موضوع به هیچ وجه نگران کننده نیست.

یکی از آزمایش های مهمی که همه خانم ها باید انجام بدهند تست پاپ اسمیر است، دکتر مظفری کرمانی جراح و متخصص زنان و زایمان دارای مهارت و دانش بالایی در تشخیص بیماری های زنان می باشند. جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

بررسی آزمایشگاهی 

سلول های گرفته شده به آزمایشگاه ارسال می شوند که از طریق بررسی میکروسکوپی ناهنجاری های احتمالی بررسی شود در صورت وجود ناهنجاری های جزئی یک آزمایش مجدد ظرف مدت چند ماه تا یک سال و با بررسی های تکمیلی مانند کلپوسکوپی صورت می گیرد. این ناهنجاری ها قابل درمان هستند و در صورتی که نارسایی های شدید تری وجود داشته باشد انجام معاینات و بررسی ها بیشتر ضروری است.

نتیجه گیری

در نتیجه مراجعه زود هنگام به یک متخصص زنان و زایمان خوب جهت انجام تست پاپ اسمیر ضروری است چراکه این تست موجب پیشگیری از ابتلا به بیماری های خطرناک دستگاه تناسلی از جمله سرطان دهانه رحم می شود.

سایر مقالات متخصص زنان خوب در غرب تهران :

تشخیص و درمان ناباروری

بیماری زگیل تناسلی

خونریزی های غیر طبیعی رحم

تنبلی تخمدان چیست

پاسخ

نه + سیزده =