تعیین جنسیت با IVF

تعیین جنسیت با IVF

تعیین جنسیت با IVF به تازگی رواج پیدا کرده است. در گذشته صرفاً درمان ناباروری با روش IVF صورت می گرفت.

تعیین جنسیت با IVF

روش انجام IVF 

برای انجام این روش نزدیک شروع قاعدگی برای مادر داروهای باروری تجویز می کنند تا باعث تحریک تخمدان جهت آزاد کردن تخمک شوند. بعضی اوقات برای اینکه مانع آزاد شدن زودرس تخمک ها بشوند از هورمون های مصنوعی کمک می گیرند. در این دوره مادر باید مرتب به متخصص زنان مراجعه کند تا بررسی کند که تخمکهایش رسیده اند یا نه.

وقتی تخمکها رسید و کامل شد، ابتدا مادر را بیهوش می کنند سپس سوزن باریکی را از دیواره مهبل وارد تخمدان می کنند و تخمک ها را بیرون می آورند. گاهی برای تعیین محل تخمک ها از سونوگرافی بهره می برند. در نهایت پزشک تخمک های زن را با اسپرمهای مرد داخل یک ظرف در محیط آزمایشگاه ترکیب می کند.

زمان نتیجه گیری از روش IVF

بعد از گذشت مدت زمانی حدود 2 الی 5 روز تخمهای بارور شده مانند توپی از سلولها  می شوند که به آنها جنین یا امبریو می گویند. جنین هشت سلول دارد که در نتیجه ی یک لقاح آزمایشگاهی به وجود آمده است. قبل از اینکه جنین را به رحم منتقل کنیم یکی از سلولهایش را جدا می کنیم و در اختیار متخصص ژنتیک قرار می دهیم تا آنرا بررسی و تعیین جنسیت کند. پس از تعیین جنسیت جنین مناسب را به رحم انتقال می دهیم. بعد از 2 هفته مادر جهت اطمینان از موفقیت لانه گزینی آزمایش خون بارداری را انجام می دهد.

مشکلات روش IVF

شاید در صحبت این روش به نظر ساده برسد ولی اینطور نیست و در هر کدام از مراحل انجام خطرات و ریسکهایی دارد که ممکن است در کسب نتیجه تولید مشکل کنند.

مهمترین سؤال در زمینه انجام روش IVF

  • آیا هنگام جدا سازی یک سلول از هشت سلول جنین، ممکن است جنین آسیب ببیند؟

طی سالهای اخیر مطالعات بسیاری در این زمینه انجام گرفته است که نشان می دهد جدا کردن یک سلول آسیبی به جنین وارد نمی کند زیرا سلولهای جنین یک شکل هستند ولی به هر حال روش بسیار دقیق و ظریفی است و هنگام انجام آن مجاز به انجام هیچ گونه خطایی نیستیم تا جایی که چنانچه برای سلول جدا شده اتفاقی بیافتد به هیچ وجه نمی توانیم یک سلول دیگر از جنین جدا کنیم. این احتمال هم وجود دارد که هنگام جداسازی همان یک سلول کل جنین تخریب شود و عملیات متوقف شود.

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری با روش IVF

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

.

پاسخ