تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

فرق تبخال تناسلی با زگیل تناسلی در چیست؟

عوارض تبخال تناسلی و یا زگیل تناسلی در دوران بارداری چیست؟

آیا تبخال تناسلی نشانه بیماری ایدز می باشد؟

تبخال و زگیل تناسلی هر دو از ویروس عفونتی رایجی می باشند که از رابطه جنسی ایجاد می شوند که بر روی پوست تاثیر می گذارند. تشخیص هر کدام از این دو نیاز به مراجعه به متخصص زنان و زایمان و جراح حاذق خود را دارد، زیرا که در اغلب موارد فرد به اشتباه تصور درستی از این بیماری ندارد و درمان را به تاخیر می اندازد.

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون تبخال تناسلی، زگیل تناسلی و همچنین تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس ما را همراهی بفرمایید…

تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس: نوعی عفونت ویروسی می باشد که به دو نوع تقسیم بندی شده است. علائم آن مانند وزیکول های ریز و دردناک در فرج و مخاط ناحیه تناسلی و یا اطراف دهان ایجاد می شود.

زگیل تناسلی: نوعی بیماری آمیزشی است که تحت عنوان کوندیلوما آکومیناتا نیز اطلاق می شود. زگیل ممکن است که هیچ گونه علائمی نداشته باشد و از فردی بیمار و از طریق تماس پوستی با پوست آلوده سرایت کند. علائم و نشانه های این بیماری معمولا در نواحی تناسلی، مقعدی، دهانی، لب ها، گلو و زبان شکل می گیرد.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به عفونت زگیل و تبخال تناسلی هستند؟

همانطور که قبلا اشاره شد، زگیل و تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی گسترش و انتشار پیدا می کند و فردی که از نظر جنسی فعال باشد، خطر ابتلا به HPV  را نیز در خود افزایش می دهد در نتیجه متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی توصیه می کند که حتما واکسن برای این ویروس را دریافت کند تا مصون باشد.

همچنین این ویروس را اغلب افرادی دریافت می کنند که سیستم ایمنی بدن آنان ضعیف و یا مقاومت کافی برای سرکوب این ویروس را نداشته باشد. اما شایان ذکر است که بگوییم اگر شریک جنسی مبتلا به این ویروس نباشد، حتی اگر سیستم ایمنی بدن فرد سست باشد، بعید است که به این ویروس مبتلا شود.

تبخال تناسلی و ایدز چه رابطه ای با هم دارند؟

بین تبخال تناسلی و ایدز هیچ گونه رابطه ای وجود ندارد. اما ممکن است که فرد جزء آن دسته از افرادی باشد که به داشتن روابط پر خطر جنسی محافظت نشده در کمین بیماری های همچون: سوزاک، سفلیس، ایدز و… منتشر شونده از طریق تماس جنسی باشد.

تبخال تناسلی و یا زگیل تناسلی در بارداری

انجام غربالگری دهانه رحم برای خانم های باردار هیچ گونه خطری را ایجاد نمی کند، اما اگر مادران باردار به زگیل تناسلی مبتلا شوند، و درمان صورت نگیرد، عفونت HPV  می تواند باعث عوارضی شود که مهم ترین آن سقط جنین و یا زایمان زود رس است. در صورتی که به تبخال تناسلی مبتلا شوند نیز ممکن است که هنگام تولد ویروس به کودک منتقل شود و یک هشدار جدی و عفونت خطرناکی برای نوزاد رقم بخورد. مادران باردار باید در پروسه حاملگی از داروهای ضد تبخال تا پایان زایمان استفاده کنند. ممکن است که علائم تبخال نزدیک به زایمان داشته باشند که متخصص زنان مجبور به انجام زایمان سزارین برایشان خواهد شد.

نکته چون مادران باردار مشکوک به تبخال تناسلی هستند، نمی توانند زایمان طبیعی را داشته باشند.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

آیا تشخیص و درمان زگیل و تبخال تناسلی با هم متفاوت است؟

تشخیص زگیل تناسلی بدان صورت است که فرد با مراجعه به متخصص زنان باید تست پاپ اسمیر را حتما اعمال کند و با معاینه زگیل تناسلی بیماری را تشخیص دهد اما در تبخال تناسلی بیمار با معاینه بدنی و در صورت داشتن تاول، پزشک اقدام به اخذ نمونه های برای کشت ویروسی و ارسال برای آزمایشگاه ، نمونه را می فرستد.

درمان هر کدام بستگی به موقعیت و محل ایجاد شده ویروس دارد. چنانچه زگیل در مقعد و نواحی مخاطی شکل گرفته باشد، پزشک از روش لیزر درمانی و یا فریز کردن استفاده می کند. باید متذکر شویم که درمان قطعی نیست و با یکی دوبار مراجعه خنثی نخواهد شد و نیاز به تکرار دارد. در بیشتر مواقع مشاهده شده است که درمان گاهی به یکی دو سال نیز زمان و وقت برده است.

درمان تبخال تناسلی نیز همچون زگیل قطعی نیست و در بیشتر مواقع متخصص زنان و زایمان برای درمان این بیماری از داروهای ضد ویروس استفاده می کنند و برای فرد تجویز می نمایند، این پروسه بسیار کمک می کند که بیماری از عود کاهش پیدا کند. بیمار باید در دوران درمان شکیبا و صبور باشد، تا پروسه درمان به خوبی پیش رود.

سایر مقالات بهترین متخصص زنان در تهران :

کیست رحم

افتادگی رحمی

چسبندگی رحم

پاسخ

نوزده − 8 =

Call Now Buttonتماس با ما