آیا با وجود تنبلی تخمدان می توان باردار شد؟

تنبلی تخمدان و بارداری

ارتباط تنبلی تخمدان و بارداری چیست؟

آیا تمامی موارد تنبلی تخمدان به ناباروری ختم می شود؟

یکی از رایج ترین مواردی که مانع بارداری بانوان می شود، سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد. این عارضه می تواند به راحتی هورمون ها را تحت تأثیر قرار داده و موجب بروز مشکلاتی در بدن شود.

تنبلی-تخمدان-و-بارداری

تنبلی-تخمدان-و-بارداری

اختلال تخمک گذاری یکی از علائم شایع تنبلی تخمدان می باشد. این عارضه مشخصه برخی بیماری های دیگر همچون مشکلات تیروئید نی می باشد. ورزش های سنگین و حرفه ای همچون ژیمناستیک می تواند در بانوان موجب بروز مشکلاتی در قائدگی و در نتیجه تخمک گذاری شود.

تخمک گذاری محوری است که لازمه بقای آن کارکرد درست چندین عضو بدن می باشد. این محور از غدد هیپوتالاموس در مغز شروع شده و به هیپوفیز رسیده و از آنجا فرمان به تخمدان ها داده می شود. این روند به ترشحات هورمونی منجر شده و به تخمک گذاری ختم می شود.

اگر در اثر ورزش های سنگین و یا بیماری های خاص، غدد بدن دچار مشکل شده و به درستی کار نکنند، اختلال تخمک گذاری مرکزی به وجود می آید. بیماری های مزمن همچون مشکلات کبدی نیز می توانند موجب اختلال در تخمک گذاری شوند. استرس های روزمره نیز می تواند موجب اختلال در روند عادت ماهیانه و تخمک گذاری شوند.

 تنبلی تخمدان و بارداری معمولاً رابطه مستقیمی با هم دارند. یک پزشک متخصص زنان خوب می تواند با تجویز دارو های مناسب به درمان ناباروری شما کمک کند.جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

علت تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک معمولاً به دلایل ناشناخته ای به وجود می آید. علل ژنتیکی تا حدودی در به وجود آمدن این عارضه نقش موثری بازی می کند. برخی از مهم ترین عواملی که می توانند در بروز تخمدان پلی کیستیک نقش بازی کنند به شرح ذیل می باشند:

  • ترشح کنترل نشده انسولین

مقاومت بدن نسبت به انسولین نقش کلیدی در ایجاد تنبلی تخمدان دارد. اگر سلول های بدن نسبت به اثرات انسولین پاسخ مناسبی ندهند، سطوح گلوکز در بدن افزایش پیدا کرده که بتدریج منجر به دیابت می شود. که این خود نشان دهنده بروز اشکال در غدد هیپوتالاموس می باشد. این غده که تمامی هورمون های بدن را از جمله غده های تولید کننده هورمون های زنانه تحت تأثیر قرار می دهد.

  • اختلال در سطوح هورمون جنسی مردانه در بانوان

این هورمون ها که توسط غدد فوق کلیه ترشح می شوند، یکی از نشانه های بیماری می باشند. در همه بانوان این هورمون ها تولید می شوند. ولی در صورتیکه در روند تولید آنها اختلال به وجود آید، می تواند موجب بروز ناباروری، موهای زائد مردانه و آکنه شود.

  • سیکل های نا منظم قائدگی

این عارضه می تواند موجب به وجود آمدن کیست و ناباروی شود.

تشخیص و درمان تنبلی تخمدان

در صورتیکه با علائم مشخصی به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید، وی در ابتدا:

  • سطوح هورمون های مردانه زنانه شما را با آزمایش خون مورد ارزیابی قرار می دهد.
  • بررسی پرونده پزشکی بیماری و سیکل قائدگی وی
  • تجویز سونوگرافی برای بررسی تخمدان و کیست های آن

پزشک متخصص زنان و زایمان، با توجه به علائم مراجعه کننده بهترین درمان را در نظر می گیرد. معمولاً تجویز قرص های ضد بارداری با کاهش هورمون های مردانه می تواند موهای زائد فرد را کاهش داده و سیکل قائدگی را منظم نماید.

نتیجه گیری

 تنبلی تخمدان و بارداری معمولاً رابطه مستقیمی با هم دارند. یک پزشک متخصص زنان خوب می تواند با تجویز دارو های مناسب موجب درمان ناباروری شما شود. فراموش نکنید که تغییر سبک زندگی و دوری از استرس کمک شایانی در پیشگیری از تخمدان پلی کیستیک می نماید.

پاسخ

7 + 20 =