تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان یکی از شایع ترین مشکلاتی است که قشر خانم جامعه را درگیر می کند. تقریبا در جوامع مختلف بین 5 تا 7 درصد خانم ها گرفتار این مشکل هستند.

همان طور که از نام این بیماری مشخص است. تنبلی تخمدان که با نام علمی سندرم تخمدان پلی کیستیک شناخته می شود. در واقع در طی شرایطی تخمدان ها که اعضای تولید مثلی خانم ها هستند تنبلی می کنند. یعنی کار خود را به صورت کامل و صحیح انجام نمی دهند.

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان چیست؟

تخمک گذاری

سیستم پیچیده بدن انسان بزرگترین و زیباترین نمونه آفرینش در دنیا است. ساختار های بسیار پیچیده ای در همراهی با هم به صورت هماهنگ وجود دارند که تمام فعالیت های بدن را کنترل می کند. در زمینه تولید مثل هم این موضوع صادق است. یک خانم در زمان باروری، یعنی زمانی که سن بلوغ او شروع می شود تا زمان یائسگی، سیستم بدنی او از نظر باروری طوری طراحی شده است که ماهی یک بار امکان بارور شدن برای او وجود داشته باشد.

تشکیل جنین

داخل هر تخمدان تعدادی زیادی تخمک وجود دارد که در هر سیکل ماهیانه تعدادی از این تخمک ها وارد یک مسابقه می شوند. تخمکی که کاربرد بهتر، رشد بهتر و از نظر ژنتیکی کیفیت بهتری داشته باشد مانند یک دونده ماراتون از بقیه تخمک ها پیشی می گیرد و رشد می کند و در ادامه سیکل یا در نیمه ماه تخمک گذاری انجام می شود و اگر اسپرمی در دسترس بود با آن لقاح انجام می دهد. سپس تبدیل به تخم می شود و جنین تشکیل می شود.

اگر باروری صورت نگیرد سلول تخمک تجزیه می شود. داخل رحم یک فعل و انفعالات جدیدی اتفاق می افتد که در پایان ماه به صورت خونریزی آن را مشاهده می کنیم.

نقش هیپوفیز و هیپوتالاموس

تمام این سیستم در محل دیگری از بدن کنترل می شود. در مغز دو محور برای کنترل تخمدان ها وجود دارد. هیپوتالاموس و هیپوفیز تمام اخباراین سیستم ها را کنترل می کنند.

آیا با وجود تنبلی تخمدان می توان باردار شد؟

اگر تخمدان فعالیت خود را به خوبی انجام ندهد. یا هیپوفیز و هیپوتالاموس اخبار لازم را ارسال نکنند.وبه هر دلیلی نتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. در قدرت باروری خانم تاثیر می گذارد. بستگی به این که اختلال در کدام یکی از این سیستم ها به وجود بیاید بیماری های مختلفی را می توانند ایجاد کنند.

مسئله ای که در تنبلی تخمدان وجود دارد این است که تغییر محیط شیمیایی تخمدان ها به نحوی است که سطح هورمون های مردانه از حالت نرمال خیلی بیشتر است. که می تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد.

1-بروزعلائم افزایش هورمون مردانه (ضخیم شدن موی صورت)

2- بروز جوش های التهابی و مقاوم به درمان

زمانی که هورمون های مردانه افزایش یابد تخمک گذاری به موقع انجام نمی شود. وممکن است تخمک گذاری اصلا اتفاق نیوفتد.

 دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران  می باشند. که با تجربه و مهارت بالا به درمان انواع بیماری های زنان می پردازد. جهت دریافت مشاوره با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

عوامل  موثر در تنبلی تخمدان

  • بی تحرکی
  • استفاده از فست فود ها
  • یکی از مهم ترین فاکتورهای ایجاد تنبلی تخمدان ژنتیک می باشد. تقریبا از هر 4 نفر یک نفرکه به دلیل مشکل ژنتیک به تنبلی تخمدان مبتلا هستند.

توصیه پزشکی

یکی از ساده ترین راه های کنترل تنبلی تخمدان ورزش کردن می باشد. در بسیاری از خانم ها مشاهده شدا است که با کاهش 5 تا 10 در صد از وزن خود بسیاری از مشکلات آنها رفع شده است و نیازی به مصرف دارو ندارند.

سایر مقالات

تشخیص و درمان ناباروری

با فشار خون دردوران بارداری چکنیم؟

پاسخ

نوزده − 4 =