درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

کیست تخمدان از کیستهای فیزیولوژی است که با تجویز قرصهای ضد بارداری LD و HD مورد درمان قرار می‌گیرد. مکانیسم عمل این قرصها به این ترتیب است که فعالیت هورمونی تخمدان را متوقف می‌کنند و در نتیجه کیست کوچک می‌شود و هنگامی که تخمک‌گذاری انجام نمی‌شود، کیست هم تولید نمی‌شود. اکثر کیستهای تخمدان با گذشتن 1 الی 3 ماه کوچک می‌شوند و از بین می‌روند. اگر بعد از این مدت کوچک نشوند باید عمل لاپاراسکوپی انجام گیرد.

درمان کیست تخمدان

کیست اندومکسیوما

در مورد کیستهای اندومکسیوما که درون آنها پر از خون می‌باشد درمان دارویی پاسخ نمی‌دهد و بیمار باید مورد لاپاراسکوپی قرار بگیرد که این عمل توأم با بیهوشی است.

کیست فولیکولار

اکثر کیستهای تخمدانی که در زنان، در سنین باروری به وجود می‌آیند، کیستهای فولیکولار می‌باشند که با روند طبیعی طی مدت 1 الی 3 ماه برطرف می‌شوند. گاهی کیستها پاره می‌شوند و علائمی را به وجود می‌آورند. کیستهای فولیکولار خوش خیم هستند و ایجاد مشکل نمی‌کنند. اگر بیمار هیچ گونه علائمی نداشته باشد، می‌توان کیست را در آزمایش لگن تشخیص داد. تمام زنان در سنین مختلف زندگی، کیستهای فولیکولار را تجربه می‌کنند. معاینه‌ی کیست فولیکولار در زنانی که در سنین باروری هستند، غالباً در چند دوره عادت ماهانه صورت می‌گیرند چرا که کیست تخمدان در این سنین رواج دارد و سرطان تخمدان نادر می‌باشد.

کیست هموراژیک

اگر شاهد کیست تخمدان حاوی مقداری خون در زن غیر یائسه باشیم، از نوع کیست‌های هموراژیک است. این کیستها سریعاً از بین می‌روند.

تفاوت کیست ساده و کیست ترکیبی

برای تشخیص کیست‌ تخمدان از اولتراسوند بهره می‌گیرند چرا که این روش به شناسایی این موضوع که کیست ساده است یا ترکیبی، کمک می‌کند. کیست ساده در بیماریهای خوش خیم مشاهده می‌شود و تنها دارای مقداری مایع است و بافت جامد ندارد ولی کیست ترکیبی بافت جامد دارد و به همین دلیل معمولاً با جراحی درمان می‌شود.

عوامل مؤثر در درمان کیست تخمدان

درمان کیست‌ تخمدان به عواملی نظیر سن زن، اندازه‌ی کیست (و تغییر اندازه) و ظاهر کیست در اولتراسوند وابسته است. درمان می‌تواند با یک معاینه‌ی ساده یا بررسی آزمون‌های خونی مثل CA-125 انجام شود که این آزمون‌ها به شناسایی زمینه‌ی ابتلا به سرطان یاری می‌رساند.

لاپاراسکوپی

اگر تومور خود به خود از بین نرود و باعث درد شدید بشود یا مشکوک باشد، به کمک لاپاراسکوپی باز آن را خارج می‌کنند. بعد از خارج کردن کیست، تومور را نزد پاتولوژیست می‌فرستند تا بافت آن‌را زیر میکروسکوپ مشاهده کند و نوع کیست را تشخیص دهد.

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری با روش IVF

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

پاسخ