زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین روش خارج کردن جنین با جراحی می باشد. در این جراحی پوست روی شکم ، عضلات زیر آن و جدار رحم شکافته شده و جنین را از رحم مادر خارج می شود. استفاده از این نوع سزارین در ایران بیشتر از سایر نقاط جهان شایع می باشد. دلیل این امر آنست که تصور می شود این سزارین با درد کمتری همراه می باشد در صورتی که درد بعد از جراحی سراغ فرد می آید . در ادامه دکتر فرید مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران درباره زایمان سزارین به طور مفصل صحبت می کند.

دلایل استفاده از زایمان سزارین

 1. پیشرفت پزشکی و تکنولوژی

پیشرفت پزشکی و تکنولوژی باعث شده زایمان سزارین خطری برای مادر و جنین به وجود نیاورد . در گذشته به دلیل کمبود امکانات از جمله  عدم بیهوشی در طی زایمان ، مشکلات در انتقال خون و استفاده از آنتی بیوتیک ها خطراتی برای مادر و نوزاد داشت. امروزه این خطرات با وجود جراحی سزارین وجود ندارد. امروزه از شیوه های جدیدی برای سلامت جنین در حین زایمان وجود دارد که برای نوزاد و مادر بهتر می باشد . همچنین در صورتی که علائمی مشاهده شود که برای مادر و نوزاد درد زیادی به همراه دارد می توان از زایمان سزارین استفاده کرد. باید به این نکته توجه داشت که انجام جراحی سزارین باید دلیل علمی داشته باشد و از لحاظ پزشکی قابل قبول باشد در غیر اینصورت نمی توان تنها با انتخاب خود بیمار اقدام به این جراحی کرد.

 1. تصورات نادرست از زایمان سزارین

تصور نادرستی که افراد از سزارین دارند دلیل افزایش استفاده از این جراحی می باشد. با شنیدن زایمان طبیعی ترسی در مادران ایجاد می شود و به تصور اینکه این نوع زایمان خطری برای مادر و نوزاد دارد کمتر به سراغ آن می روند. همچنین استفاده زیاد افراد از سزارین باعث شده تا به صورت مد درآمده و همه بدون هیچ گونه دلیل علمی اقدام به این جراحی کنند. یکی دیگر از تصورات اشتباه مادران اینست که در سزارین فشاری به سر کودک وارد نمی شود که برای کودک مفید نمی باشد . در صورتی که اینطور نیست و فشاری که در طی زایمان به سر نوزاد وارد می شود، برای جنین مفید بوده و از بروز مشکلات تنفسی جلوگیری می کند. همچنین قدرت سر نوزاد به گونه ایست که می تواند هرگونه فشاری را تحمل کند.  البته در صورتی که سر نوزاد از لگن مادر بزرگتر باشد با فشار بر آن عارضه ای برای او پیش می آید که در این صورت از زایمان سزارین استفاده می شود.

 1. دلایل علمی

در برخی موارد زایمان طبیعی منجر به زایمان سزارین می شود که غیر قابل پیش بینی می باشد و به صورت اورژانسی پیش می آید. از جمله مواردی که منجر به سزارین می شود می توان به کاهش ضربان قلب نوزاد ، جدا شدن جفت ، سایر حوادث اورژانسی می باشد. طبق نظر متخصص زنان در غرب تهران زایمان سزارین در برخی از موارد جان مادر و نوزاد را نجات می دهد. میزان شیوع سزارین در ایران بیش از 3 برابر در جهان می باشد.

سزارین

عواملی که زایمان طبیعی را منجر به سزارین می کند

 1. کاهش ضربان قلب جنین
 2. جدا شدن جفت
 3. افزایش فشار خون مادر
 4. تغییر غیر عادی موقعیت جنین در شکم مادر
 5. بزرگی سر نوزاد نسبت به لگن مادر
 6. مشکلاتی در بند ناف و جفت
 7. نارس یا دیررس بودن رشد جنین
 8. جنین مبتلا به RH خون
 9. چند قلویی جنین
 10. سابقه سزارین در زایمان قبلی
 11. در صورتی که زجر جنین رخ می دهد.

فواید زایمان سزارین

 1. از لحاظ روحی برای مادر عوارض کمتری مانند استرس و اضطراب دارد. زیرا زمان این زایمان مشخص شده و طبق برنامه پیش می رود.
 2. برنامه ریزی که مادر برای بعد از زایمان دارد کنترل شده می باشد . در این صورت مادر زمان مشخصی برای نگهداری از کودک داشته و در صورت شاغل بودن مدت زمان مشخصی برای مرخصی می تواند داشته باشد در صورتی که در زایمان طبیعی همه چیز غیر قابل کنترل و پیش بینی می باشد.
 3. در افرادی که سابقه زایمان سزارین داشته اند خونریزی کمتری را نسبت به افرادی که این نوع زایمان را نداشته اند دارند.
 4. سزارین بر طبق برنامه عوارض کمتری را نسبت به سزارین اورژانسی دارد.

 

اقدامات قبل از سزارین

 1. شش ساعت قبل از انجام سزارین چیزی نخورده و ننوشید. در صورتی که زایمان طبیعی منجر به زایمان سزارین باشد و به صورت اورژانسی پیش آید پزشک از بیمار درباره اینکه چه زمانی خورده سوال می کند و با توجه به آن تشخیص به انجام سزارین می دهد.
 2. قبل از سزارین باید مثانه مادر خالی باشد
 3. انجام آزمایش خون قبل از سزارین ضروری می باشد در صورتی که تشخیص به لخته شدن خون مادر داده شود بیمار باید از لباس و جوراب مخصوصی استفاده کند.
 4. قبل از شروع جراحی شکم مادر با مواد ضد عفونی کننده استریل می شود . زیرا امکان عفونت شکمی بعد از زایمان وجود دارد .

زایمان-سزارین-2

در حین زایمان سزارین

زایمان سزارین به مدت 30الی 60 دقیقه زمان نیاز دارد . در حین این جراحی اقداماتی به شرح ذیل انجام می شود:

 1. در ناحیه شکم و رحم برشی به اندازه 10 سانتی متر زده می شود.
 2. برای بیرون آوردن نوزاد سر او را گرفته و از طریق این برش انجام می شود. در برخی مواقع از انبر مخصوصی برای این کار استفاده می شود.
 3. بعد از خارج کردن نوزاد بررسی هایی بر روی او برای اطمینان از سلامت نوزاد انجام می شود.
 4. بند ناف بریده می شود و جفت از دیواره رحم جدا می شود.
 5. برای جلوگیری از امکان عفونت بعد از زایمان به مادر عفونت هایی تجویز می شود.
 6. ماده ای با سوزن وارد رحم شده و باعث انقباض آن می شود. این کار برای کاهش خونریزی بعد از سزارین می باشد .

بعد از زایمان سزارین

 1. مدت زمان بستری در بیمارستان بعد از سزارین یک هفته می باشد .
 2. امکان خونریزی و درد در ناحیه شکم وجود دارد.
 3. امکان چسبندگی بعد از سزارین بیشتر است .
 4. فرد بعد از جراحی در قسمت لگن احساس درد می کند.
 5. میزان بهبودی و انجام فعالیت های روزمره بعد از جراحی به مدت بیشتری نیاز می باشد تا بخیه ها به طور کامل خوب شوند.

ضد عفونی کردن پانسمان

یکی از مهمترین مواردی که باید پس از زایمان سزارین به آن توجه کنید استحمام است. ابتدا از اینکه پانسمان ضد آب است اطمینان کسب کنید، سپس می توانید در عرض چند دقیقه و به صورت ایستاده حمام کنید. چنانچه پانسمان ضد آب نیست، بخیه ها تا سه روز بعد از زایمان سزارین نباید با آب تماس داشته باشند. بعد از سه روز اجازه دارید محل بخیه را با ماده ی شوینده مناسب شستشو بدهید و در آخر با سشوار خشک کنید و این کار باید تا ترمیم بخیه ها ادامه پیدا کند.

زایمان سزارین

فعالیت بدنی پس از زایمان سزارین

از عوارضی که در اثر کم تحرکی بعد از زایمان ایجاد می شود یبوست و نفخ شکم است که جهت جلوگیری از این حالات باید کم کم در محیطهای آرام و تمیز پیاده روی کنید. شما باید بعد از زایمان به گونه ای برنامه ریزی کنید که همزمان کارهای مربوط به نوزاد، کارهای روزانه، پیاده روی سبک و استراحتتان را انجام دهید.

شیردهی پس از زایمان سزارین

قبل از اقدام به شیردهی به نوزاد سعی کنید سینه خود را با آب ولرم بشوئید زیرا گاهی آلودگی های بدن برای نوزاد تولید عفونت می کند. از هر دو سینه برای شیر دهی استفاده کنید. اگر شاهد علائمی مثل قرمزی، سفتی و تغییرات پوستی در سینه هایتان بودید به پزشک مراجعه کنید.

انواع سزارین

تفاوت در سزارین ها صرفاً به دلیل نوع برشی که روی شکم می زنند، به وجود می آید. برشهای سزارین شامل: برش کلاسیک و برش LSCS می باشد. البته کاربرد این برشها نیز با هم متفاوت است.

برش کلاسیک در زایمان سزارین

طریقه ی ایجاد این برش به صورت عمودی در رحم است و کاربرد آن اغلب در زمانهای اورژانسی و موارد ویژه است. به عنوان مثال مواقعی که نوزاد به یک سمت خوابیده باشد و جفت پایین تر از حد انتظار قرار گرفته باشد و یا مواردی که سایز نوزاد خیلی کوچک باشد از این برش استفاده می کنند. این برش احتمال دارد در بارداری های بعدی شما را با مشکلاتی مواجه کند. در نتیجه باید فقط از این روش در مواقع ضروری استفاده کرد.

برش LSCS در زایمان سزارین

این روش به این صورت است که یک برش افقی در بخش پایین رحم و یک برش دیگر در شکم به وجود می آورند. از مزایای این برش این است که برای زایمان های بعدی ایجاد مشکل نمی کند و بهبود برش ها نیز سریع تر از روش کلاسیک است.

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

سیزده − 13 =