زمان مناسب برای زایمان سزارین

زمان مناسب برای زایمان سزارین

درد زایمان سزارین چگونه است؟

علائم زایمان سزارین به چه صورتی ظاهرمی شود؟

در این مقاله به توضیح جامع ومفصل پیرامون زایمان سزارین و همچنین زمان مناسب برای زایمان سزارین پرداخته شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر می باشد که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه شوید…

اگر زایمان طبیعی برای مادر و کودکی مشکلات و خطراتی را به همراه داشته باشد، پزشک کودک را از طریق زایمان سزارین متولد می کند که آسیب و صدمه ای به هیچ کدام از آن دو وارد نشود.

سزارین در واقع زایمانی است که در آن نوزاد از طریق شکم بیرون آورده می شود. جراح و یا متخصص زنان با ایجاد برشی بر روی شکم و یا روی رحم مادر اقدام به خارج نمودن نوزاد می کند.

تنها تفاوت زایمان سزارین با زایمان طبیعی در این می باشد که دوره نقاهت در زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی می باشد.

زمان مناسب برای زایمان سزارین

چرا متخصص زنان، زایمان سزارین را انتخاب می کند؟

گاهی پزشک ناچار به انتخاب زایمان سزارین می شود؛ اگر علل و علائم زیر در مادر و یا جنین ایجاد شود، زایمان سزارین برای مادر برگزیده خواهد شد که شامل:

 • افزایش فشار خون مادر
 • بالا رفتن تپش قلب نوزاد یا خود مادر
 • وضعیت بریچ
 • چند قلو بودن نوزاد
 • داشتن بیماری خاصی در نوزاد و یا مادر
 • پارگی رحم
 • خارج نشدن سر نوزاد به دلیل انقباضات زیاد
 • گره خوردن بند ناف دور گردن جنین
 • زجر تنفسی جنین
 • ناهنجاری و مشکلات جفتی
 • زایمان القائی به خطا رفته
 • تولد نوزاد درشت اندام (بیش از 4 کیلو)
 • اختلال در بند ناف

آیا زایمان سزارین عوارض دارد؟

زایمان سزارین خطرات و عوارض خاصی ندارد، فقط ممکن است که آکرتا در خانمی رخ دهد، آکرتا عارضه ای است که چسبندگی جفت ممکن است رخ دهد که جفت به دیواره رحم می چسبد و پزشک به ناچار مجبور به خارج نمودن رحم می شود این عارضه در زایمان طبیعی هم ممکن است رخ دهد که بسته به تبحر و تجربه متخصص زنان دارد اما باید بگوییم که رخداد این اتفاق بسیار کم می باشد.

در بیشتر مواقع خانم ها از متخصص زنان میزان خونریزی زایمان سزارین را سوال نموده اند که در اینجا متذکر می شویم که خونریزی در زایمان طبیعی و زایمان سزارین متفاوت است.

اما برخی عوارض زایمان سزارین شامل:

عفونت: عفونت ممکن است که هم در زایمان طبیعی و هم در زایمان سزارین رخ دهد که متخصص با تجویز برخی از آنتی بیوتیک و داروها از انتشار بیشتر آن جلوگیری به عمل می آورد.

زایمان سزارین ممکن است که به مثانه یا روده صدمه یا فشار وارد نماید.

شایان ذکر است که گفته شود که متخصص زنان بندرت نیاز پیدا نموده است که برای خانمی در حین زایمان سزارین خون تجویز نماید، و این مطلبی نادرست است که در زایمان سزارین بیمار به انتقال خون نیاز پیدا می کند.

عمل سزارین چگونه انجام می شود؟

بیمار با قرار گرفتن بر روی تخت در ابتدا اقدام به رگ گیری از طریق آنژیوکت در رگ های مادر می نمایند و تا مایعات را به بدن مادر منتقل نمایند. ممکن است بیهوشی مادر از دوطریق صورت گیرد یا  روش بی حسی نخاعی اسپاینال یا روش بی حسی ایپدورال صورت گیرد که متخصص شکم مادر را بی حس می کند.

توجه نماید از این بی حسی ها فقط در مواقع اورژانسی استفاده می شود. در برخی مواقع مادر هوشیار بوده و می تواند نوزاد را بلافاصله بعد از تولد در آغوش گیرد.

متخصص مجددا برشی عرضی و یا عمودی در بالای ناحیه تناسلی ایجاد می کند تا نوزاد را کاملا خارج نماید البته با خارج نمودن نوزاد جفت نیز بلافاصله همراه با کودک خارج می شود و دور انداخته می شود. در آخر متخصص زنان محل برش را بخیه می زند و از بیمار خواسته می شود تا 8 ساعت بعد از جراحی سزارین ناشتا باشد چرا که احتمال برگشت مواد موجود به دستگاه گوارشی ومری وجود دارد و باعث حالت تهوع بیمار خواهد شد.

زمان مناسب برای زایمان سزارین

رعایت چه نکاتی بعد از زایمان سزارین الزامی است؟

زایمان سزارین بعد از 48 ساعت بستری در بیمارستان مرخص می شوند، در حالی که در زایمان طبیعی مادران با گذراندن دوره نقاهت چند ساعته به راحتی می توانند نوزاد خود را در آغوش گیرند و به او شیر دهند.

پرستار و یا کمک ماما به مادران آموزش صحیح از نحوه ی مراقبت ازبخیه را آموزش می دهد تا در خانه دچار مشکل نشوند.

بهتر است که مادران از حمل اجسام سنگین و انجام فعالیت های سخت ورزشی اجتناب نمایند.

مادران تازه زایمان کرده باید از کم تحرکی اجتناب نمایند چرا که باعث بروز ترومبوآمبولی می شود و جان آنان را به خطر می اندازد.

اگر در ناحیه برش و یا زیر شکم درد وجود داشته باشد، بهتر است که با تجویز متخصص زنان از برخی مسکن ها برای التیام درد استفاده شود. درد و ناراحتی یک یا دو هفته بعد برطرف می شود و جای نگرانی ندارد.

بعد از زایمان مادران به خونریزی خواهند افتاد، پس از قرار دادن تامپون های داخل واژن اجتناب شود چرا که عوارض بدی دارد، بهترین راه همان استفاده از نوار بهداشتی های استاندارد می باشد.

اگر مادران با رعایت تمام موارد فوق علائمی همچون:

 • قرمزی
 • تب و افزایش دمای بدن
 • درد و تورم
 • چرک و خونابه در محل جراحی
 • عفونت
 • و…

را در خود احساس نمودند، باید بلافاصله به متخصص زنان خود مراجعه نمایند تا بعد از تشخیص به درمان علائم رخ داده بپردازد، چرا که با تاخیر ممکن است به بیماری تبدیل شود.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

درد در زایمان سزارین بیشتر است یا در زایمان طبیعی؟

برخی خانم ها به اشتباه گمان می کنند که درد فقط در زایمان طبیعی است در حالی که باید اظهار کنیم که در زایمان سزارین نیز به دلیل چسبندگی حالب به مثانه مادر نیز باعث ایجاد درد می شود.

تنها عاملی که درد را بلافاصله بعد از زایمان طبیعی خنثی می نماید، راه رفتن و شیر دادن مادر در زایمان طبیعی می باشد. چرا که شیردهی و راه رفتن مادران با روش زایمان سزارین کندتر اتفاق می افتد به همین دلیل درد و ناراحتی را افزایش می دهد.

سایر مقالات بهترین متخصص زنان در تهران :

کیست رحم

افتادگی رحمی

چسبندگی رحم

پاسخ

هجده + چهار =