زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروس hpv می باشد، در واقع یکی از شایعترین انواع عفونت های مقاربتی زگیل تناسلی است که در ادامه مطلب در رابطه با علائم این بیماری و راه های درمانی آن توضیحاتی داده شده است

علایم زگیل تناسلی

در زنان در نواحی مانند فرج، دیواره های واژن، مقعد و گردنه رحم زگیل تناسلی می تواند ایجاد شود ، و در مردان اطراف آلت جنسی روی کیسه بیضه یا مقعد زگیل تناسلی بروز می کند . تورم های کوچک ، خارش و خونریزی در هنگام رابطه جنسی از علایم زگیل تناسلی می باشد . در اکثر موارد این زگیل ها کوچک می باشند و با چشم قابل دید نیستند، اما زمانی که تکثیر شوند و به شکل دسته ای در یک قسمت تجمع کرده باشند به راحتی قابل تشخیص می باشند .

عوارض ابتلا به زگیل تناسلی

سرطان دهانه رحم یکی از انواع سرطان هایی می باشد که نسبتا شایع می باشد این سرطان با ویروس پاپیلومای انسانی  hpv مرتبط می باشد . هرچند که این ویروس همیشه موجب بروز سرطان  دهانه رحم نمی شود اما افراد مبتلا نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر می باشند، در این افراد آزمایش پاپ اسمیر بطور منظم بسیار توصیه می شود .

زگیل تناسلی می تواند باعث بروز اختلالاتی در دوران بارداری شود ، در مواقعی که این زگیل ها بزرگ شوند و تحت درمان قرار نگیرند ممکن است در ادرار کردن مشکلی بوجد آید .

دلایل بروز زگیل تناسلی

مبتلا بودن به سایر عفونت های جنسی و داشتن چندین شریک جنسی از دلایل اصلی مبتلا شدن به زگیل تناسلی می باشد .

درمان زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی روش های متعددی مانند لیزر، داروهای شیمیایی و منجمد کردن مطرح شده است ، اما در مواردی که این روش ها پاسخ گو نبود بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی جراحی می باشد ، برای زگیل هایی که سخت درمان می شوند و بزرگ هستند جراحی بهترین گزینه می باشد ، با این حال امکان عود زگیل تناسلی وجود دارد، افراد مبتلا به این بیماری بعد از درمان ، روند درمان آن ها باید مورد بررسی قرار گیرد.

پیشگری از مبتلا شدن به زگیل تناسلی

پیشگیری از مبتلا شدن به زگیل تناسلی دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد، بهترین راه پیشگیری از ابتلا شدن به زگیل تناسلی جلوگیری از روابط جنسی پر خطر می باشد ، استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بروز زگیل تناسلی بسیار توصیه می شود . تزریق واکسن گارداسیل به منظور جلوگیری از بروز زگیل تناسلی در خانم ها در سنین 9 تا 25 سال و در آقایان از سن 11 تا 21 سال بسیار توصیه می شود . زدن واکسن سراویکس در زنان به منظور جلوگیری از سرطان دهان رحم از سن 10 تا 25 سال توصیه می شود البته این واکسن تاثیر در جلوگیری از بروز زگیل تناسلی ندارد . داشتن روابط جنسی سالم در جلوگیری از بروز زگیل تناسلی بسیار پر اهمیت می باشد .

علائم زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی در زنان چگونه ظاهر می شود؟

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

تشخیص زگیل تناسلی در واژن سخت است؟

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و یا زنان در ناحیه تناسلی چه می باشد؟

دراین مقاله سعی نموده ایم در مورد علائم زگیل تناسلی در زنان و حتی مردان توضیحات جامع و مفصل گردآوری نماییم. جهت کسب اطلاعات لازم و جامع در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه شوید…

زگیل های تناسلی در اثر عفونت با زیر گروهی از ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. زیر گروه دیگری از HPV ها که به دستگاه آنوژنیتال آسیب می رسانند می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم شود و باعث سرطان دهانه رحم گردد.

عفونت HPV شایع ترین بیماری مقاربتی STD است و معمولا منجر به ایجاد زگیل می شود.

هنگامی که زگیل تناسلی در خانم ها اتفاق می افتد ، علائمی از آن ها شامل خارش، سوزش یا حساسیت به لکه های داخل واژن رخ می دهد.

همچنین به عنوان زگیل های ونیر یا Condylomata acuminata شناخته می شوند. در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند و نشانه HPV هستند.

زگیل های تناسلی شامل رشد زیاد فیبر است که توسط یک لایه ضخیم و بیرونی پوشانده شده است. این عارضه می توانند در اطراف مقعد و آلت تناسلی مردان ، دهانه رحم ، مهبل یا مقعد زنان ظاهر گردد.

زگیل تناسلی معمولا خوش خیم یا غیر سرطانی می باشند ، اما بعضی از انواع ممکن است به موقع سرطانی شوند اگر به حال خود رها گردد و برای درمان آن هیچ گونه اقدامی صورت نگیرد.

اما از نظر ظاهری ، زگیل های دستگاه تناسلی غالبا ورم هایی به رنگ گوشت یا خاکستری هستند. گاهی اوقات مانند گل کلم ظاهر می شوند گاهی اوقات نیزممکن است خیلی کوچک باشند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.

علائم زگیل تناسلی در زنان

برخی نکات در مورد زگیل تناسلی عبارتند از:

 • زگیل های تناسلی مسری می باشند.
 • این عارضه در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که به پوست آلوده برخورد کرده است،ایجاد می شوند.
 • بزرگترین عامل خطر زگیل تناسلی، رابطه جنسی محافظت نشده می باشد.
 • برخی زگیل های تناسلی به خوبی به داروهای موضعی پاسخ می دهند و برعکس.
 • از هر 100 فرد فعال جنسی 1نفربه زگیل تناسلی مبتلا می شود.

زگیل تناسلی در زنان

در زنان، زگیل های تناسلی در اطراف واژن یا مقعد یا روی دهانه رحم ظاهر می شود. این عارضه ممکن است بسیار کوچک باشند یا به صورت خوشه های بزرگ ظاهر شود. علائم آن ممکن است به رنگ قرمز یا سفید نمایان شود. افراد ممکن است که به زگیل مبتلا شده باشند بدون آن که علائمی داشته باشند.

اگر خانم ها رابطه جنسی محافظت نشده ای داشته باشند، حتما باید آزمایش HPV با ریسک پایین را انجام دهد.

بعضی اوقات، زگیل تناسلی می تواند در داخل واژن شکل بگیرد و لکه بینی سخت باشد. همچنین ممکن است علائمی ایجاد گردد که مانند زگیل تناسلی باشد اما به نظر می رسد که چیز دیگری باشد.

زگیل تناسلی درمردان

در مردان ، زگیل ممکن است در آلت اطراف مقعد ظاهر گردد. برای آقایان ، هیچ آزمایش موثقی وجود ندارد که بتواند زگیل تناسلی را پیدا کند. مردان باید از پزشک معالج خود بخواهند که معاینات منظم را برای آنان انجام دهند.

شایان ذکر است که بگوییم در هر دو زن و مرد ، زگیل تناسلی نیز می تواند روی لب ، دهان ، زبان و گلو نیز ظاهر گردد.

در صورتی که شریک زندگی تان دچار برآمدگی یا زگیل در ناحیه تناسلی شده است باید:

از ترشح غیر طبیعی از مهبل یا آلت تناسلی خودداری نمایند.

اگرهنگام ادرار کردن یا در حین رابطه جنسی دچار سوزش ، درد یا خونریزی می شوید، حتما به متخصص زنان و زایمان اطلاع دهید.

در صورتی که همسرتان مبتلا به زگیل تناسلی است یا برخی از علائم آن را احساس می کند، موارد را فورا با پزشک معالج اطلاع دهید.

عواملی که خطر زگیل تناسلی را افزایش می دهد شامل:

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند ، مدتی به HPV دستگاه تناسلی مبتلا می شوند. عواملی که می توانند خطر آلوده شدن را افزایش می دهند عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با شرکای متعدد جنسی
 • داشتن عفونت مقاربتی در حین رابطه
 • رابطه جنسی با شریک آلوده به بیماری
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • داشتن رابطه جنسی ازسنین کم

علائم زگیل تناسلی

 • زگیل های تناسلی به صورت برآمدگی به رنگ گوشت تیره یا روشن
 • خارش
 • رطوبت و ترشح در موضع
 • سوزش
 • درد و خونریزی
 • انسداد مجاری ادرار
 • حساسیت

تشخیص زگیل تناسلی

بیمار با مراجعه به متخصص زنان و زایمان در ابتدا با بررسی روتین علائم اقدام به گرفتن نمونه اززگیل می شود.

ممکن است در صورت پیشرفته بودن علائم تست پاپ اسمیربرای بیمار تجویز شود.

در برخی مواقع مشاهده شده است که آزمایش خون نیز برای فرد توصیه شده است.

علائم زگیل تناسلی در زنان

اگر زگیل تناسلی درمان نگردد، چه عوارضی را برای فرد به همراه می آورد؟

زگیل تناسلی را در صورتی که درمان ننمایید باعث بیماری های دیگری می شود که شامل:

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HIP  دستگاه تناسلی می شود. انواع خاصی از HPV  با سرطان های مقعد و آلت تناسلی و … همراه می باشد.

عفونت HPV  اغلب با سرطان منجر نمی شود، اما خانم ها جهت مراقبت از این عارضه به طور مرتب باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

مشکلات دوران بارداری، این مشکلات در حاملگی به ندرت می توانند که زگیل را بزرگ کنند و باعث مشکل کردن ادرار شود. اگر خانمی دارای زگیل تناسلی در دوران بارداری باشد، مانع از کشیدگی بافت واژن در هنگام واژن در حین زایمان خواهد شد. اگر زگیل بر روی ولو یا واژن ظاهر شده باشد، هنگام کشیدگی خونریزی می کند.

به ندرت دیده شده که مادری که زگیل تناسلی را در دوران بارداری داشته، کودکی را متولد نموده که زگیل در ناحیه گلو بوده و باعث انسداد راههای هوایی کودک شده به گونه ای که با عمل و جراحی سعی در برطرف نمودن این عارضه نموده اند.

راههای جلوگیری از زگیل تناسلی

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و واکسیناسیون در جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی به افراد کمک شایانی می کند.

بهتر است با هر بار رابطه جنسی از کاندوم در رابطه های جنسی محافظت نشده استفاده شود.

بهداشت و تمیزی در ناحیه تناسلی رعایت شود.

تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

فرق تبخال تناسلی با زگیل تناسلی در چیست؟

عوارض تبخال تناسلی و یا زگیل تناسلی در دوران بارداری چیست؟

آیا تبخال تناسلی نشانه بیماری ایدز می باشد؟

تبخال و زگیل تناسلی هر دو از ویروس عفونتی رایجی می باشند که از رابطه جنسی ایجاد می شوند که بر روی پوست تاثیر می گذارند. تشخیص هر کدام از این دو نیاز به مراجعه به متخصص زنان و زایمان و جراح حاذق خود را دارد، زیرا که در اغلب موارد فرد به اشتباه تصور درستی از این بیماری ندارد و درمان را به تاخیر می اندازد.

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون تبخال تناسلی، زگیل تناسلی و همچنین تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس ما را همراهی بفرمایید…

تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس: نوعی عفونت ویروسی می باشد که به دو نوع تقسیم بندی شده است. علائم آن مانند وزیکول های ریز و دردناک در فرج و مخاط ناحیه تناسلی و یا اطراف دهان ایجاد می شود.

زگیل تناسلی: نوعی بیماری آمیزشی است که تحت عنوان کوندیلوما آکومیناتا نیز اطلاق می شود. زگیل ممکن است که هیچ گونه علائمی نداشته باشد و از فردی بیمار و از طریق تماس پوستی با پوست آلوده سرایت کند. علائم و نشانه های این بیماری معمولا در نواحی تناسلی، مقعدی، دهانی، لب ها، گلو و زبان شکل می گیرد.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به عفونت زگیل و تبخال تناسلی هستند؟

همانطور که قبلا اشاره شد، زگیل و تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی گسترش و انتشار پیدا می کند و فردی که از نظر جنسی فعال باشد، خطر ابتلا به HPV  را نیز در خود افزایش می دهد در نتیجه متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی توصیه می کند که حتما واکسن برای این ویروس را دریافت کند تا مصون باشد.

همچنین این ویروس را اغلب افرادی دریافت می کنند که سیستم ایمنی بدن آنان ضعیف و یا مقاومت کافی برای سرکوب این ویروس را نداشته باشد. اما شایان ذکر است که بگوییم اگر شریک جنسی مبتلا به این ویروس نباشد، حتی اگر سیستم ایمنی بدن فرد سست باشد، بعید است که به این ویروس مبتلا شود.

تبخال تناسلی و ایدز چه رابطه ای با هم دارند؟

بین تبخال تناسلی و ایدز هیچ گونه رابطه ای وجود ندارد. اما ممکن است که فرد جزء آن دسته از افرادی باشد که به داشتن روابط پر خطر جنسی محافظت نشده در کمین بیماری های همچون: سوزاک، سفلیس، ایدز و… منتشر شونده از طریق تماس جنسی باشد.

تبخال تناسلی و یا زگیل تناسلی در بارداری

انجام غربالگری دهانه رحم برای خانم های باردار هیچ گونه خطری را ایجاد نمی کند، اما اگر مادران باردار به زگیل تناسلی مبتلا شوند، و درمان صورت نگیرد، عفونت HPV  می تواند باعث عوارضی شود که مهم ترین آن سقط جنین و یا زایمان زود رس است. در صورتی که به تبخال تناسلی مبتلا شوند نیز ممکن است که هنگام تولد ویروس به کودک منتقل شود و یک هشدار جدی و عفونت خطرناکی برای نوزاد رقم بخورد. مادران باردار باید در پروسه حاملگی از داروهای ضد تبخال تا پایان زایمان استفاده کنند. ممکن است که علائم تبخال نزدیک به زایمان داشته باشند که متخصص زنان مجبور به انجام زایمان سزارین برایشان خواهد شد.

نکته چون مادران باردار مشکوک به تبخال تناسلی هستند، نمی توانند زایمان طبیعی را داشته باشند.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید. اینستاگرام

آیا تشخیص و درمان زگیل و تبخال تناسلی با هم متفاوت است؟

تشخیص زگیل تناسلی بدان صورت است که فرد با مراجعه به متخصص زنان باید تست پاپ اسمیر را حتما اعمال کند و با معاینه زگیل تناسلی بیماری را تشخیص دهد اما در تبخال تناسلی بیمار با معاینه بدنی و در صورت داشتن تاول، پزشک اقدام به اخذ نمونه های برای کشت ویروسی و ارسال برای آزمایشگاه ، نمونه را می فرستد.

درمان هر کدام بستگی به موقعیت و محل ایجاد شده ویروس دارد. چنانچه زگیل در مقعد و نواحی مخاطی شکل گرفته باشد، پزشک از روش لیزر درمانی و یا فریز کردن استفاده می کند. باید متذکر شویم که درمان قطعی نیست و با یکی دوبار مراجعه خنثی نخواهد شد و نیاز به تکرار دارد. در بیشتر مواقع مشاهده شده است که درمان گاهی به یکی دو سال نیز زمان و وقت برده است.

درمان تبخال تناسلی نیز همچون زگیل قطعی نیست و در بیشتر مواقع متخصص زنان و زایمان برای درمان این بیماری از داروهای ضد ویروس استفاده می کنند و برای فرد تجویز می نمایند، این پروسه بسیار کمک می کند که بیماری از عود کاهش پیدا کند. بیمار باید در دوران درمان شکیبا و صبور باشد، تا پروسه درمان به خوبی پیش رود.

چکیده مطلب

در صورتی که ابتلا به زگیل تناسلی شده اید، نباید استرس به خود راه داده و این عارضه را کتمان کنید و روند درمان را به تاخیر بیاندازید. با این اقدام علاوه بر این که به خود ظلم می نمایید به شریک زندگی خود نیز ظلم کرده اید و زگیل رابه او منتقل می نمایید.

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

هشت − پنج =

Call Now Buttonتماس با ما