آیا من باید لاپاراسکوپی انجام بدم؟

لاپاراسکوپی

آیا نشانه هایی از بیماری آندومتریوز در بدنتان مشاهده شده است؟

آیا با روش های درمان آندومتریوز آشنایی دارید؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با لاپاراسکوپی که یکی از تکنیک های درمان آندومتریوز می باشد همراه باشید.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی جراحی ای است که آن طور که فکر می کنید سخت و عمیق نیست. لاپاراسکوپی نام خود را از دوربین کوچکی به نام لاپاراسکوپ گرفته است. این دوربین کوچک مجهز به چراغی در انتهای آن می باشد. متخصص زنان و زایمان در ابتدا برش کوچکی را بر روی بافت شکم شما ایجاد می نماید و سپس دوربین را به واسطه برشی که بر روی بدن ایجاد شده است داخل می نماید.

دوربینی که به داخل شکم بیمار وارد شده، تصاویر واضحی را از داخل بدن وی به مانیتور ارسال می نماید. پزشک متخصص زنان با کمک این تصاویر می تواند متوجه شود که چه اتفاقی در داخل بدن شما در حال روی دادن است.

در گذشته پزشکان برای کشف علت عوارض مشابه آندومتریوز مجبور بودند قسمت بیش تری از پوست را بشکافند. اما امروزه با کمک روش لاپاروسکوپی با برشی کوچک تر می توان به راحتی به اندام های داخلی بدن راه پیدا نمود.

همچنین اگر به دنبال روش درمانی کم عارضه تر برای آندومتریوز می گردید، لاپاروسکوپی بهترین گزینه می باشد. لاپاروسکوپی ابتدا برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده می شد. سپس از این روش برای درمان کیست های زنان بهره گرفته شد. اما امروزه از لاپاراسکوپی برای برداشتن کیست های تمام ارگان های بدن استفاده می شود.

لاپاراسکوپی جراحی ای است که آن طور که فکر می کنید سخت و عمیق نیست. اما در صورتیکه به دنبال سونوگرافی تعیین جنسیت با دقت بالا هستید می توانید در هفته های بعدی بارداری سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را انجام دهید. جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام

لاپاراسکوپی چگونه است؟

پیش از آنکه دوربین لاپاراسکوپ به داخل بدن شما وارد شود، متخصص زنان و زایمان برشی به اندازه 6 الی 12 اینچ بر روی نقطه مورد نظر ایجاد می کند. این شکاف فضایی مناسب را برای دیدن آنچه در حال انجام است و همچنین وارد کردن تجهیزات و دوربین آماده می سازد.

در طول لاپاراسکوپی ممکن است پزشک چند شکاف کوچک را در نقاط مختلف پوست ایجاد نماید. معمولاً هر کدام از آن ها نیم اینچ بیش تر نمی شود. شاید به همین دلیل است که به این جراحی، عمل سوراخ کلید هم اتلاق می شود.

در هر کدام از برش های انجام شده تیوپی وارد می شود و سپس دوربین لاپاراسکوپ و تجهیزات لازم به واسطه این تیوپ ها به داخل بدن راه پیدا می کنند. پس از انجام مراحل ذکر شده، لاپاراسکوپی شروع می شود.

مزایای لاپاراسکوپی

با پیشرفت علم و فن آوری های نوین در بخش پزشکی، دستگاه های تخصصی در این بخش پا به میان گذاشته اند. این دستگاه ها عوارض روش های سنتی را به حداقل رسانده و دقیق تر از تکنیک های گذشته تشخیص بیماری ها را انجام می دهند. لذا استفاده از لاپاراسکوپی نیز همانند سایر روش های نوین دارای مزایای ذیل می باشد:

  • اسکارهای ناشی از جراحی کم تر می شود.
  • دوران نقاهت و بستری در بیمارستان کاهش می یابد.
  • پس از انجام لاپاراسکوپی شما درد کم تری احساس کرده و زخم ها سریع تر بهبود می یابند.
  • اسکارها و زخم های داخلی بدن زودتر بهبود می یابند.

لذا برای آنکه بیش تر مزایای لاپاراسکوپی را درک نمایید برای شما مثالی را قرار می دهیم. در متد های قدیمی شما می بایست یک هفته و یا بیش تر پس از درمان در  بیمارستان و یا کلینیک بستری می شدید و دوران نقاهت شما تا 4 الی 8 هفته به طول می انجامید. اما در صورتیکه آندومتریوز شما با لاپاراسکوپی درمان شود، شما ممکن است تنها دو شب در بیمارستان بمانید و دوران نقاهت شما 2 الی 3 هفته طول بکشد.

نتیجه گیری

اگر به دنبال راهی برای درمان آندومتریوز ایجاد شده در داخل بدن خود می گردید، بهترین تکنیک برای آن لاپاراسکوپی می باشد. لاپاراسکوپی روشی امن و کم عارضه بوده و توسط متخصص زنان و زایمان قابل انجام می باشد. همچنین در صورتیکه آندومتریوز در انداام های زنان پیش روی نماید، می تواند سبب ناباروری گردد.

درمان ناباروری در زنان نیز راهکار های خاص خود را دارد. شما می توانید برای درمان این عارضه به متخصص زنان مراجعه نمایید.

پاسخ

12 − یازده =