مراقبت بعد از زایمان طبیعی

مراقبت بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان طبیعی نیاز به مراقبت هایی می باشد که باید به بهترین نحو توسط مادر انجام گیرد، دروه نقاهت بعد از زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین بسیار کمتر می باشد و روند بهبودی بسیار سریع می باشد ، در زایمان طبیعی از دارو های بیهوشی استفاده نمی شود به همین علت است درمواردی که بانوان باردار شرایط لازم برای زایمان طبیعی را داشته باشند توصیه به انجام این زایمان می شود که به هیچ عنوان بعد از آن عوارض احتمالی بعد از بی هوشی مشاهده نمی شود . در این مقاله به بیان توضیحاتی در رابطه با مراقبت بعد از زایمان طبیعی پرداخته می شود تا مادران بعد از زایمان طبیعی با رعایت این اقدامات بتوانند دوران نقاهت را هر چه سریعتر بگذرانند .

مراقبت بعد از زایمان
مراقبت بعد از زایمان

مراقبت های لازم بعد از زایمان طبیعی در بیمارستان

بعد از زایمان طبیعی مراقبت هایی در بیمارستان در ساعت های اولیه انجام می گیرد که دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد . به طور دقیق باید فشار خون، دمای بدن و ضربان قلب مادر توسط پرستار کنترل شود .

  مراقبت از جراحات واژن

در ناحیه واژن برش کوچکی به منظور خارج کردن جنین زده می شود که رعایت بهداشت آن دارای اهمیت بالایی می باشد به منظور تسکین درد این ناحیه استفاده از پک های ژله ای سرد توصیه می شود . همانطور که می دانید واژن یک منطقه حساس می باشد به منظور جلوگیری از بروز عفونت فاصله بین واژن و مقعد خود را همیشه تمیز نگه دارید .

استحمام بعد از زایمان طبیعی

رعایت بهداشت و استحمام بعد از زایمان به منظور جلوگیری از بروز عفونت دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد ، تمیز و خشک نگه داشتن قسمت جراحات و بخیه ها بسیار حائز اهمیت می باشد . دوش گرفتن سرپایی روزانه و استفاده از سشوار برای خشک کردن بخیه ها توصیه می شود زیرا مرطوب ماندن نواحی که بخیه زده شده است احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد . زمان شستن بخیه ها دقت بسیار زیادی داشته باشید و به آرامی این کار را انجام دهید .

رژیم غذایی مناسب بعد از زایمان طبیعی

به منظور جلوگیری از بروز یبوست بعد اززایمان طبیعی بدلیل وجود بخیه و زخم در قسمت واژن مصرف مواد غذایی فیبر دار بسیار توصیه می شود .

 استفاده از سبزیجات و  آب میوه های طبیعی بعد از زایمان طبیعی بسیار توصیه می شود .

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

بیست + 5 =

Call Now Buttonتماس با ما