مناسب ترین سن بارداری چیست؟

مناسب ترین سن بارداری چیست؟

بارداری در چه سنینی خطرناک است؟ بهترین سن برای بارداری چه سنی است؟ برای مادرانی که در سن بالا باردار می شوند احتمال بروز چه مشکلاتی وجود دارد؟

بالا رفتن سن ازدواج باعث شده است که بسیاری از افراد دیر بچه دار شوند و یا دیر تر از معمول به فکر بچه دار شدن بیافتند. محققان می گویند در قرن 21 تقریبا یک نوزاد از هر ده نوزاد از مادری متولد می شود که بیشتر از 35 سال سن دارد.

آیا امکان باروری در خانم های با سن بالا وجود دارد؟

 از طرفی باروری آزمایشگاهی یا IVF به زنان با سنین بالاتر قدرت باروری و زایمان می دهد. ولی با وجود این متخصصان نگران افزایش بروز خطراتی هستند که مادران مسن را تهدید می کند. از نارسایی های قلبی گرفته تا افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان، یک خانم سالم بالای 40 سال که پیشینه هیچ گونه بیماری ندارد و در وضعیت بدنی خوبی به سر می برد می تواند مانند خانمی که 15 سال از آن جوان تر است بارداری و زایمان خوبی را پشت سر بگذارد، اما در کنار این خوش بینی تعدادی از زنانی که بالای 40 سال دارند بیماری هایی از قبیل:

  • پر فشاری خون خفیف
  • اضافه وزن
  • سابقه بیماری دیابت

در آنها مشاهده می شود. و در این موارد است که مشکلات بروز می کنند.

سن نرمال باروری در خانم ها

سن باروری در یک خانم از زمانی که دوران قاعدگی شروع می شود تا پایان آن که دوران یائسگی است، می باشد. اما در تمام این رنج سنی شرایط خوب و بهینه ای برای باروری نیست. بارداری در سنین خیلی پایین تر مشکلات خاص خودش را دارد و در سنین خیلی بالاتر هم با بروز اختلالاتی همراه است.

بهترین سن باروری حدود 24 تا 36 سال می باشد. کمتر از این سن و بلاتر از آن می تواند عوارض خاص خودش را داشته باشد. در واقع در دو سر طیف بارداری، حاملگی هایی را خواهیم داشت که عوارض و مسائل بیشتری را ممکن است، ایجاد کند.

عوارض بارداری در سنین پایین

  • زایمان زودرس
  • سقط
  • مول یعنی عوارض ناخواسته بارداری
  • تولد نوزاد کم وزن
  • مسمومیت بارداری
  • و از طرفی چون سن رشد مادر به خصوص لگن او هنوز کامل نشده است. امکان زایمان طبیعی موفق در این سن کمتر می باشد و نیاز به زایمان سزارین بیشتر است.

 جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

آیا استفاده از داروهای ضد بارداری موجب بروز نازایی می شود؟

مصرف داروهای ضد بارداری باعث بروز ناباروری در فرد نمی شود. اما اگر در زمان طولانی و بدون فاصله از این دارو ها استفاده کند ممکن است بعد از قطع مصرف دارو، 6 ماه طول بکشد تا هورمون ها به حالت طبیعی بازگردند و وعملکردشان با تخمدان هماهنگ شود. توصیه می شود خانم هایی که دارو های ضد بارداری مصرف می کنن بعداز 3 الی 4 ماه مصرف یک ماه استراحت داشته باشند و از روش های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنند.

نتیجه گیری

در نتیجه در سنین بالا امکان بارداری موفق وجود دارد به شرطی که در سلامت جسمانی بسیار مناسب وارد این پروسه بارداری شویم.

سایر مقالات:

اقدامات لازم بارداری

با فشار خون در دوران بارداری چکنیم؟

دندانپزشکی در بارداری ضرر دارد؟

خونریزی اوایل بارداری 

غربالگری دوران بارداری

پاسخ

3 × سه =