چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

خانم ها به دلیل داشتن ساختار بدنی خاص خود باید بطور مدام تحت نظر پزشک قرار بگیرند و یا در صورت کوچکترین علائم و یا مشکلات باید مورد بررسی و درمان قرار گیرند.

از جمله مواردی  که باید همیشه مورد توجه خانم ها قرار گیرد رحم شان است. رحم جز دستگاه تناسلی خانم ها است و شامل تخمدان ها می­ باشد، همچنین نقش مهمی در باروری خانم ها ایفا می­ کند.

چسبندگی رحم

هر عاملی که موجب ایجاد خراش یا زخم به دیواره پوششی بافت رحم شود را چسبندگی رحم گویند.

از جمله مواردی که امکان ایجاد چسبندگی در رحم را در خانم ها افزایش می­دهد زخم، عفونت و یا آسیب به دهانه یا دیواره های رحم می باشد. برای تشخیص این بیماری باید توسط پزشک متخصص معاینه صورت گیرد.

علائم چسبندگی رحم

  • نامنظمی سیکل ماهیانه در خانم ها
  • کاهش یا قطع ناگهانی سیکل های ماهیانه
  • درد های مرتب و دوره ای در ناحیه لگن
  • سقط های مکرر جنین
  • عمل جراحی تخم­دان
  • ناباروری

چسبندگی-رحم

همچنین از جمله عوارض شایع در چسبندگی رحم می توان کاهش باروری خانوم ها را نام برد. به اعتقاد پزشکان افرادی که به انواع چسبندگی خفیف تا متوسط در رحم خود مبتلا هستند پس از درمان بین70 تا 80 درصد از این افراد بارداری را تجربه می­کنند. همچین در نوع چسبندگی شدید نیز بعد از طی درمان این آمار بین 20 تا 40 درصد می­ باشد.

روش های تشخیص چسبندگی رحم

پزشک برای شناسایی و مشاهده ضخامت لایه های چسبنده در داخل رحم از سونوگرافی استفاده می کند. در این نوع از بیماری از سونوگرافی ترنس واژینال استفاده می شود تا از این راه دید بهتری نسبت به میزان گسترش بیماری و مناطق درگیر برای عمل داشته باشد.

همچنین ممکن است برای بررسی بیشتر از بافت داخلی رحم نمونه برداری کند تا به بررسی طبیعی و یا غیر طبیعی بودن بافت بپردازد.

روش های درمان چسبندگی رحم

به طور معمول پزشکان برای رفع چسبندگی رحم، عمل جراحی را در قسمت هایی که چسبندگی رحم ایجاد شده پیشنهاد می­کنند. به این روش به اصطلاح هیستروسکوپی می­گویند.

در این روش بعد از جراحی، پزشک وسیله ای که مانند سوند پلاستیکی می باشد، را به طور موقت داخل رحم می گذارد تا از چسبندگی مجدد جلوگیری کند ودیواره ها را جدا از هم نگه دارد.
بعد از جراحی و به منظور کاهش و عدم برگشت بیماری، پزشکان درمان های هورمونی را پیشنهاد می­ کنند که با تجویز داروهایی از جمله استروژن، پروژسترون و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توان به بهبود این روند کمک کرد.

برخی از خدمات دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

راه های ارتباطی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان و زایمان

پاسخ

6 + چهارده =

Call Now Buttonتماس با ما